Hosszú idő után végre eltűnhetnek a különbségek az Európai Unió nyugati és kelet-közép-európai tagállamaiban azonos néven forgalmazott áruk minősége között. Az Európai Bizottság ugyanis egy olyan javaslatcsomagot terjesztett elő a napokban, amely megtiltja a gyártóknak, hogy az azonos márka alatt futó termékeket eltérő összetétellel vigyék a piacra az egyes országokban.
Brüsszel szerdán terjesztette elő az uniós fogyasztóvédelmi joganyag korszerűsítésére vonatkozó jogalkotási javaslatait. A New Deal for Consumers, vagyis az Új megállapodás a fogyasztókért elnevezésű csomag egy bizottsági közlemény mellett két jogalkotási javaslatot tartalmaz. Ezek egyike a termékek eltérő minőségére vonatkozik. A Földművelésügyi Minisztérium (FM) szerint Magyarország szempontjából a lépés kiemelkedő jelentőséggel bír, hiszen az elmúlt egy évben számtalan alkalommal hívták fel az uniós döntéshozók figyelmét a régiós tagállamokat sújtó jelenségre.
Legutóbb március 23-án Magyarország, Csehország, Horvátország, Lengyelország, Litvánia és Szlovákia állandó képviseleteinek nagykövetei közös levélben fordultak az érintett bizottsági főigazgatóságok vezetőihez, kérve, hogy a már említett javaslatcsomagban találjanak megoldást az országaikat érintő problémára. Vera Jourová, a területért felelős uniós biztos az ülést követően jelezte, a módosítás célja, hogy minden piaci szereplő számára feketén-fehéren kiderüljön, ugyanaz a termék nem létezhet kétféle minőségben.
Az FM lapunkkal közölte: a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokról szóló irányelv 6. cikkének módosítását célzó javaslat értelmében a nemzeti hatóságok felhatalmazást kapnak az eljárásra az olyan megtévesztő kereskedelmi gyakorlatokkal szemben, amelyek során a termékek eltérő lényegi összetétellel, de azonos márkajelzés és megjelenítés alatt kerülnek forgalomba. A jogalkotási folyamat következő lépéseként a javaslatcsomagról először szak-értői munkacsoportokban tárgyalnak majd a tagállamok képviselői.
A Cas.sk szlovák internetes hírportál cikke szerint az irányelv egyértelműen kimondja majd, hogy törvénytelen az azonosnak látszó csomagolásban jelentősen eltérő összetevőjű termékeket forgalmazni. Úgy tudják, hogy komoly elrettentő erővel bíró szankciót is építenek a szabályozásba, így azon gyártók, amelyek tisztességtelen praktikát alkalmaznak valamely uniós tagállamban, éves forgalmuk mintegy 4 százalékát kitevő bírságra számíthatnak. Ez azonban csak egy ajánlás, a tagállamok ennél magasabb összegű szankciókat is meghatározhatnak.
A szakemberek jelenleg is az ellenőrzési metódus kialakításán dolgoznak, ezek alapján hasonlíthatják össze a jövőben az egyes termékek minőségét a hatóságok. A módszereket várhatóan a jövő hónapban hozzák nyilvánosságra, a részletszabályokat pedig jövő tavasszal fogadhatják el az uniós döntéshozók.
A nyugat- és a kelet-közép-európai régióban az azonos márkanév alatt forgalmazott, ám beltartalmi értékeikben különböző áruk jelenlétére több éve próbálják felhívni a figyelmet egyes tagállamok, köztük hazánk is. Átütő eredményt a múlt év elején sikerült elérni, amikor egy szlovákiai és egy hazai vizsgálat eredményei napvilágot láttak. Ezt követően a régió tagállamai sorra indították el a saját kutatásaikat, így mára számos kelet-közép-európai tagállamban fény derült a multinacionális gyártók tisztességtelen gyakorlatára.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) 2017 februárjában 96, majd júliusban újabb 39 termék átfogó vizsgálatát végezte el. Ezek közül számtalan áruról derült ki, hogy más, rosszabb minőségű vagy kevesebb alapanyagból készült, mint a nyugaton kapható termékek.
Az Európai Bizottság magyarországi képviselete tegnap a honlapján közölte: bár az EU fogyasztóvédelmi szabályai már most is a legszigorúbbak közé tartoznak világszinten, az elmúlt időszak esetei rávilágítottak arra, hogy a gyakorlatban nem könnyű ezeket maradéktalanul érvényesíteni.
Az említett intézkedéscsomag – amely az élelmiszer-minőség mellett más területeket is érint – egy tisztességesebb, a fogyasztók és a vállalkozások érdekeit egyaránt szolgáló egységes piac kiépítésére irányul. Többek között létrehozza a kollektív jogorvoslathoz való jogot
Európában arra az esetre, ha a fogyasztókat csoportosan éri kár, emellett fokozott átláthatóságot biztosít az interneten vásárlóknak.
Kevesebb hibát talált a Nébih
Bizakodásra adnak okot a hazai élelmiszerpiaci kínálattal kapcsolatban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szezonális ellenőrzésének eredményei. A hatóság tájékoztatása szerint szinte minden területen javuló eredményeket tapasztaltak a szakemberek a 2018-as kiemelt tavaszi vizsgálatok során. Az ellenőrzés fókuszában ezúttal az olyan hagyományosan népszerű termékek, mint a sonkák, a tojás, a különböző édességek vagy az alkoholos italok álltak. Emellett a zöldségek és a gyümölcsfélék is górcső alá kerültek. Az egy hónapos mustra alatt 4715 vizsgálatot végeztek, amelyből 88 figyelmeztetéssel, 154 bírsággal zárult, összesen mintegy 13,5 millió forint értékben. A szankciók között 18 százalékkal csökkent a figyelmeztetéses esetek száma, a kirótt bírság összege pedig 5 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál. A több mint 20 ezer megvizsgált élelmiszertételből 349-et, összesen mintegy 9,5 tonna terméket kellett kivonni a forgalomból.