Az Európai Bizottság jóváhagyta azt a 12,5 milliárd euró értékű ügyletet, amelynek részeként a General Electric (GE) felvásárolja az Alstom energetikai üzletágát. A versenyhatósági bólintás ára azonban az volt, hogy a GE eladja az Alstom nagy kapacitású gázturbinákat gyártó részlegének egy részét, illetve a vonatkozó technológiát. Margrethe Vestager, az EU versenyügyi biztosa szerint a feltétel kiszabására azért volt szükség, mert az unió attól tartott, hogy az egyesüléssel kétszereplőssé válik az európai nehézgázturbina-piac (a másik gyártó a Siemens), ami a választék csökkenését és az árak emelkedését vonhatta volna maga után. Egyébként a fúzió 80 százalékával nem volt probléma – tette hozzá a biztos.
Az Egyesült Államok versenyfelügyeleti szervei korábban már szintén jóváhagyták a fúziót, a megkönnyebbülés azonban mégis Brüsszel pozitív válasza után jött el, mivel 14 évvel ezelőtt éppen az EU akadályozta meg – az amerikai engedély ellenére –, hogy a GE 42 milliárd dollárért felvásárolja a Honeywell International energetikai céget. A mostani ügylet révén – amely a GE számára eddigi legnagyobb felvásárlását jelenti – a világ két jelentős, erőművi berendezéseket gyártó kapacitása kerül együvé, továbbá támogatja az amerikai cég azon törekvését, hogy a pénzügyek helyett ezentúl inkább az ipari tevékenységre összpontosítson. Az EU döntése azt is lehetővé teszi, hogy a GE elindítsa masszív költségcsökkentési programját.
A társaság még májusban azt közölte befektetőivel, hogy a következő öt évben várhatóan 3 milliárd dollárt tud majd megspórolni a két cég tevékenységének az összevonásával. A tranzakció véglegesítésére előreláthatóan az idei negyedik negyedévben kerül sor. Az Alstom eddig 500, a GE pedig 1000 gigawattnyi áramtermelői kapacitással rendelkező erőművet hozott létre világszerte.
Az EU által megszabott engedmény keretében a GE olasz riválisának, az Ansaldónak adja el az Alstom nehézgázturbina-részlegét. Az Ansaldo egyébként 40 százalékban az olasz állami befektetési alap, a Fondo Strategico Italiano, s ugyancsak 40 százalékban a kínai Shanghai Electric tulajdonában van. Az amerikai energetikai konszern továbbá túlad a francia cég 34 működő turbinára vonatkozó szervizelési megbízásán, valamint megszabadul Power System Manufacturing nevű amerikai leányvállalatától – mindezt ugyancsak az Ansaldo veszi meg.
A General Electric 2014 júniusában jelentette be átvételi szándékát az Alstom iránt. A GE-nek nehéz csatát kellett vívnia a francia kormánnyal, amely eleinte ellenezte, hogy amerikai kézbe kerüljön az ország „koronaékszere”, s azt szorgalmazta, hogy a német Siemens vegye meg az Alstomot. Párizs csak azután adta áldását a GE ajánlatára, hogy a francia állam 20 százalék részesedést szerezhetett az Alstom „otthon maradó” vasútipari részében. A GE arra is ígéretet tett, hogy 2,3 milliárd eurót ruház be az Alstom három energetikai üzletágába is, ezek az atomerőműveknek gyártott gőzturbinák, az energetikai hálózatok és a megújuló energiák.