Kedvezően ítélik meg a hazai gazdaság kilátásait és az ezekkel járó hitelezési lehetőségeket a K&H Banknál, különösen a lakossági üzletágban érzékelhető piacszinten is kiugró emelkedés – mondták tegnap újságíróknak a cég vezetői. A belga KBC hazai leánybankja idén az év első felében 22,5 milliárd forint adózás utáni eredményt ért el, az első hónap során 152 milliárd forint új hitelt helyeztek ki.
A 48 milliárd forint új lakossági jelzáloghitel 32 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, míg a 12 milliárd forint kihelyezett személyi hitel az egy évvel korábbi kétszerese. A biztosítói üzletág eredménye 19 százalékkal esett vissza éves összevetésben, ennek oka, hogy a K&H Biztosító szintet ugrott a bevétel alapján képzett besorolási kategóriájában, ezzel kétszeresére nőtt a biztosítói adókötelezettsége.
Mint azt lapunk kérdésére David Moucheron, a vállalatcsoport vezetője elmondta, jelenleg még nem tudhatja senki, hogy meddig folytatódhat a lakossági hitelek dinamikus bővülése, azonban a kedvező növekedési kilátások, a javuló fizetési és munkaerőpiaci mutatók alapján a továbbiakban is megmaradhat a kereslet. Hozzátette: ezzel együtt nincs ok aggódni amiatt, hogy a korábbi pénzügyi válságokat okozó buborékok alakulnak ki, ilyen kockázatokat a piac sem lát, és a piacfelügyelet is hozott korábban olyan intézkedéseket, amelyek megakadályozzák a lakosság korlátlan és veszélyes mértékű eladósodását.
Gombás Attila, a K&H pénzügyi divíziójának vezetője megjegyezte: a bankpiac szereplőinek azzal is számolniuk kell, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tovább szűkíti, adott esetben nullára csökkenti az irányadó három hónapos betétben tartható banki pénzt, ami újabb likviditásmennyiséget juttatna vissza a pénzintézeteknek, amelyeknek ez már hatalmas probléma, ugyanis egyre komolyabb feladatot jelent a növekvő mennyiségű likvid pénz kihelyezése.
Mint azt Gombás kérdésünkre kifejtette, a helyzethez való legjobb alkalmazkodás a minél élénkebb hitelezés, a K&H is ezt tűzte ki célul. Egyúttal az is elképzelhető, hogy a korábbi évekhez hasonlóan az MNB újabb, elsősorban a vállalati hitelezés élénkítését támogató intézkedéseket is hoz, Gombás személyes várakozása szerint ez valószínűleg így lesz.