Több mint 81 ezer családnak segített a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) három év alatt, a 2015. júliusi bevezetése óta – közölte Novák Katalin család- és ifjúságügyi államtitkár tegnapi sajtótájékoztatóján, hozzátéve, hogy ez mintegy 330 ezer főt jelent, ugyanis többségében négyfős családok vették igénybe a támogatást. Az államtitkár megjegyezte: eddig mintegy 232 milliárd forintot fordítottak a programra, miközben a csok igénylésén többször változtattak és egyszerűsítettek. Szavai szerint az adminisztratív akadályokat lebontották, ma már nem egy hatalmas paksamétával kell elmenni a bankhoz, elég öt-hat dokumentum is a nyilatkozati elv megtételével.
Novák Katalin felidézte, hogy a támogatás bevezetésével kettős célt tűzött ki a kormány. A csok egyrészt a lakásépítéseken keresztül az építőipar fellendítésére szolgált, ami az egész magyar gazdaságnak is lendületet ad. Az államtitkár szerint ebben sikert értek el, hiszen éves összevetésben 30 százalékkal több új lakás épült, az új engedélyek alapján pedig arra számítanak, hogy ez a dinamika a jövőben is fennmarad.
– Az otthonteremtési programnak köszönhetően 26 ezer olyan család van, ahol újabb gyereket vállaltak – hangsúlyozta Novák Katalin a csok másik céljában, a gyermekvállalás segítésében elért eredményt.
Az államtitkár arról is beszélt, hogy bár a csok az otthonteremtési program legfontosabb része, de más elemek is kapcsolódnak hozzá. Ezek között említette a kedvezményes hitelfelvételi lehetőséget, az új lakások kedvezményes, ötszázalékos áfakulcsát és a saját építkezésnél ötmillió forintig visszaigényelhető forgalmi adót. Idén január 1-jétől pedig arra is lehetőség van, hogy ha harmadik, negyedik vagy további gyermek érkezik, akkor a fennálló jelzáloghitelből egy-egymillió forintot elengedjenek a családnak. Novák Katalin hangsúlyozta: folytatják az otthonteremtési programot, a 2019. évi költségvetésben minden korábbinál nagyobb összeg, 242 milliárd forint áll rendelkezésre e célra.
Az államtitkár kérdésre válaszolva emlékeztetett rá, hogy az otthonteremtési program további egyszerűsítéséről és bővítéséről szóló javaslatcsomag most is van a kormány előtt. Konkrétumokat erről ugyan még nem akart mondani, de annyit megjegyzett: felmerült, hogy a kétgyermekeseknek is biztosítsanak valamilyen kedvezményes hitellehetőséget.
Mint mondta, a kormány azért döntött az ötszázalékos lakásáfa kivezetéséről, mert az nem kifejezetten az otthonteremtést segítő elem, ugyanakkor olyan hasonló támogatás bevezetéséről gondolkodik, amely kifejezetten a vásárlóknak segíthet. Novák Katalin szerint ősszel várható kormánydöntés a javaslatokról.
Akár önrész nélkül
Míg a nagyvárosokban átlagosan 15, a kisebb városokban pedig 8 százalékos árnövekedés történt tavaly, a községi jogállású településeken összességében csupán egyszázalékos volt a drágulás. Ez a különbség pedig már sok éve megfigyelhető – olvasható az OTP Ingatlanpont elemzésében, melyet a csoknak az ötezer főnél kevesebb lakosú településeken tervezett bővítése apropóján állítottak össze. Miközben a magyarországi települések 90 százaléka lélekszám alapján ebbe a kategóriába esik, döntő többségük ingatlanpiaci szempontból fehér folt. Az elemzés szerint nagyjából kétszáz olyan település van az országban, ahol egyáltalán nem adtak-vettek lakóingatlant, mintegy ötszáz faluban pedig legfeljebb egy-két adásvételt regisztráltak az elmúlt évben. – Ha a kormány megnöveli a csokot az ötezer fő alatti településeken, még az is elképzelhető, hogy a jövőben önrész nélkül lehet majd lakóingatlanhoz jutni a települések egy részén, ami lendületet adhat a vidéki ingatlanpiacnak – jelentette ki Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője, hozzátéve, hogy a kis falvakban már pár millió forintért lehet házat venni. – A megemelt csok különösen ott növelheti az ingatlanok iránti keresletet, ahol még elérhető távolságban van a munkalehetőség, az iskola, a szolgáltatások. Feltehetőleg a nagyvárosok vonzáskörzete fog tovább terjedni, mert sok fiatal vállalja majd a hosszabb utazást, cserébe azért, hogy megfizethető áron jusson otthonhoz – mondta a szakértő.