Az európai uniós visszatérítendő források kihelyezése terén a 2017-es eredmények kétszeresére tett vállalást a Magyar Fejlesztési Bank, ami ambiciózus, de megvalósítható cél, hiszen a vállalkozások számára elérhető keretösszeg több mint 70 százalékára már érkezett be igénylés. Ez több mint 130 milliárd forint kihelyezését jelenti 2018-ban, de ez csak az egyik része a stratégiában megfogalmazott céloknak.
Az addicionalitás elve mentén az MFB a kockázati tőkeprogramok, a saját forrású hitelezés felfuttatása és a garanciatermékek hangsúlyának növelése révén közel 400 milliárd forint piacra juttatását tervezi, amellyel a bank kiemelt szerepet vállalna a stabil gazdasági növekedés fenntartásában a következő évek során – mondta a Magyar Időknek a pénzintézet elnök-vezérigazgatója, Bernáth Tamás.
Az uniós források jövőbeli szerepéről elmondta, nem kizárt, hogy akár több pénz is érkezhet az országba, de a finanszírozás szerkezetében más hangsúlyok érvényesülhetnek. Bernáth véleménye szerint a 2027-ig tartó időszakban a támogatásokkal szemben tovább növekszik majd a hitelként működő, visszatérítendő források szerepe.
Bernáth elmondása szerint ezt a változást érzékelik és eddig jól kezelik a hazai kis- és középvállalatok, noha a vállalkozások továbbra is a vissza nem térítendő támogatásokat, illetve a támogatott hiteleket részesítik előnyben, és csak ez után keresik a visszatérítendő fejlesztési forrásokat. Ennek ellenére ezek a termékek jól vizsgáztak, ami nagyon fontos lesz a következő ciklusra való felkészülés során.
Bernáth várakozása szerint azon túl, hogy a hazai kkv-k megértették, hogy nagyobb lesz a visszatérítendő források aránya, a piac is átalakult, amit figyelembe kell venni mind a jelenlegi, mind a következő ciklusban tervezett hiteltermékek esetében. A cél, hogy a finanszírozási célok illeszkedjenek a vállalkozások igényeihez, lehetőségeihez, és a források a lehető leggyorsabban megjelenjenek a gazdaságban – ebben Magyarország kifejezetten jól teljesít az uniós országok között.
A következő uniós ciklus beindulásáig az MFB a központilag elérhető uniós források becsatornázásán is dolgozik. Március elején a bank megállapodott az Európai Beruházási Bankkal (EIB) egy befektetési platform felállításról, amely lehetőséget teremt arra, hogy a Juncker-tervként ismert uniós beruházási programból a Magyarországon megvalósuló projektekhez is hívhassanak le forrásokat.
Az MFB emellett nemzetközi kapcsolatainak fejlesztésével más régiók által nyújtott lehetőséget is vizsgál. 2017-ben jelentős áttörést ért el a kínai együttműködések terén, többek között sikerült megvalósítani az első, 79 millió euró összegű lehívást abból az 1 milliárd eurós hitelkeretből, melyet Kína biztosít Magyarország számára a két ország gazdasági együttműködésének fejlesztésére.
Az MFB továbbra is aktív szerepet vállal a gazdasági növekedés támogatásában, többek között a stratégiai csoporthoz tartozó Garantiqa eredményeivel. A kezességvállaló cég 2017-ben rekordszintet ért el a kezelt állományban, de az MFB közreműködésével további fejlesztések várhatók, elsősorban a kockázatvállalás területén. Erre azért van szükség, hogy azok az – egyébként életképes – cégek is finanszírozáshoz juthassanak, amik jelenleg nem kapnak forrást a piacról.
A hitelezhető kör bővítésére szükség is van, mert Magyarország még lemaradásban van a visegrádi országokhoz képest a kkv-k hitelezése terén. A hitelezés GDP-hez mért aránya nálunk 12 százalék, szemben a V4-országok 16 százalékos mutatójával, illetve az unió 40 százalék feletti átlagával.
A csoporttagok által nyújtott összehangolt pénzügyi szolgáltatások révén az MFB gazdasági szerepe, súlya határozottan növekszik, a tavalyi 4 százalékos GDP-növekedésből az MFB az addicionalitás elve mentén, csoportszinten fél százalékot biztosított.
Az MFB kockázati tőkeprogramjáról, amivel a hazai innovatív cégek fejlődését támogatná, Bernáth elmondta, a 2017-es évben a teljes hazai kihelyezés több mint 90 százalékát a Hiventures biztosította, ami jól mutatja az épülő új ökoszisztémában betöltött kulcsszerepét.