Alig zárult le a nagy, karácsony előtti roham a hazai boltokban, a néhány, pihenéssel töltött nap után újra megtelnek az üzletláncok vásárlókkal. A legtöbbek kosarába a szilveszter slágertermékei kerülnek, köztük a virsli, ami nélkül gyakorlatilag nem múlhat el az óév.
A GfK Hungária korábbi felmérése szerint a virsli éves mennyiségi összforgalmának közel egyötöde koncentrálódik decemberre. Tavaly az utolsó havi forgalom növekedni is tudott az előző év azonos időszakához képest, miközben éves szinten kissé visszaesett a virsli iránti kereslet. A családok év közben átlagosan 60 dekagramm virslit vesznek egy-egy bevásárlás alkalmával, míg a decemberi időszakban ez közel egyharmadával megugrik: szilveszter előtt több mint 80 dekagrammra nő az átlagos mennyiség. A Sága Foods Zrt. és az Ipsos Zrt. tavalyi kutatása szerint a magyar fogyasztók évente nagyjából 33 milliárd forintot költenek virslire, a forgalom 60 százalékát a szárnyashúsból készült termékek adják. Magyarországon évente közel 30 ezer tonna virslit vásárolnak, ami háztartásonként átlagosan 7,3 kilogrammot jelent. Hazai körökben a legnépszerűbb az emészthető bélbe töltött virsli, a bécsi és a frankfurti, valamint a juhbeles virsli, s a szakmai szereplők tapasztalatai szerint egyre többen keresik a jó minőségű árut.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerint a virsli összetételét hazánkban a Magyar élelmiszerkönyv szabályozza; eszerint virslinek a legfeljebb 30 milliméter átmérőjű, természetes vagy műbélbe töltött húspépet tartalmazó, hőkezelt termék nevezhető. Mint a húskészítményeknél általában, így a virsli esetében is a felhasznált hús mennyisége az, ami a legnagyobb mértékben befolyásolja a termék minőségét. Minél nagyobb egy virsli hústartalma, annál biztosabb, hogy jó minőségű a termék. Vásárláskor ezért ajánlatos mindig elolvasni a csomagoláson feltüntetett információt a hústartalomról, és ha van rá lehetőség, azt érdemes választani, amelyik nagyobb százalékban tartalmaz húst. A hatóság lapunk kérdésére jelezte: ha az összetevők között az MSM szerepel, akkor a termék mechanikailag szeparált húst tartalmaz, amelyet nem lehet beszámítani a hústartalomba.
Vásárlás során a fogyaszthatósági időre is oda kell figyelni. Mivel a virsli, a párizsi és a felvágottak a gyorsan romló húskészítmények közé tartoznak, 0 és +5 fok közötti hőmérsékleten kell tárolni őket, a romlás leggyakoribb oka ugyanis a nem megfelelő hűtés, ami a bélbe töltött termékeken felületi nyálkásodást okoz.
Ma már nem csak a csemegepultban található kínálatból választhatunk, a boltok polcain ott sorakoznak a különböző kiszerelésű, előre csomagolt húskészítmények. A Nébih szerint ezek a termékek általában hosszabb ideig eltarthatók, és higiénikusabban, könnyebben kezelhetők a vásárláskor, valamint az otthoni tárolás során. Ezzel szemben a csemegepultos megoldás előnyét az jelenti, hogy a fogyasztó még a vásárlás előtt meggyőződhet arról, a termék egyes érzékszervi tulajdonságai, illata, színe rendben van-e, ráadásul a lédig kiszerelésből annyit vásárolhat, amennyire szüksége van.
Annak érdekében, hogy a fogyasztót ne érje csalódás, a Nébih a szezonális ellenőrzésekkel az idén is kiemelten vizsgálja a virslikínálatot. A 2014. év végi ellenőrzések alkalmával például országszerte 1121 tétel virsliterméket ellenőriztek a szakemberek, melyek közül mindössze négy tételt (7 kilogrammot) kellett kivonni a forgalomból.
Az édes pezsgő fogy a legjobban
Továbbra is a szezonalitás jellemzi a pezsgőfogyasztást hazánkban, az éves forgalom közel felét a november–decemberi időszak adja. Az egy főre jutó átlagfogyasztás másfél-két palackra tehető, aminek jó részét továbbra is az édes pezsgők teszik ki. Magyarországon az édes pezsgők a teljes piac kétharmad részét adják, ezen belül az utóbbi időben egyre népszerűbbek az Asti módszerrel készült édes italok – hívta fel lapunk figyelmét a Törley Pezsgőpincészet Kft. A társaság piackutatása alapján a száraz pezsgő iránti kereslet is enyhe növekedést mutat, ahogy a félszáraz pezsgők iránti igény is erősödik. Az utóbbi két évben – a nemzetközi trendnek megfelelően – egyre népszerűbbek a rosépezsgők is. A pincészet tapasztalatai szerint a különféle technológiákkal készülő nedűk közül továbbra is a tartályos erjesztésű a favorit. Ugyanakkor mind több vásárló kóstolja meg a magas minőségű, palackos erjesztésű, exkluzívabb termékeket is.