A megszokottnál egy hónappal korábban értek véget az őszi betakarítási munkálatok az országban, ahogyan lassan a vetéssel is végeznek a termelők. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára tegnap közölte, a napraforgó, a kukorica és a szója már a magtárakban van, a rendkívül meleg és csapadékmentes idő ellenére az idén az elmúlt öt év átlagánál magasabb termésátlagot sikerült elérni mindhárom terményből.
Kukoricából 7,45 millió, napraforgóból 1,8 millió, szójából pedig 174 ezer tonna került le a földekről. Szójából az idén annak ellenére több termett az országban – az ötéves átlagnál 25 százalékkal, a tavalyi eredményekhez képest pedig 7,5 százalékkal nagyobb volt a hozam –, hogy az európai uniós jogszabályok változása miatt kisebb területen vetették el a növényt a gazdálkodók. A betakarítás egyedül a cukorrépaföldeken nem ért még véget, ami elsősorban a szárazságnak tudható be.
A száraz ősz több szempontból is próbatétel elé állítja a gazdálkodókat; csapadék híján nagyon nehezen haladnak a vetési munkálatok, a földbe került növények fejlődése is lassú, a Duna alacsony vízállása pedig akadályozza a betakarított gabona szállítását. Az államtitkár lapunk kérdésére közölte: az aszály miatt eddig több mint 86 ezer hektárról érkezett kárbejelentés. Ez mintegy 36 ezer hektárral haladja meg a tavalyi szintet, mindazonáltal a teljes kárbejelentés – az összes időjárási nehéz-séget figyelembe véve – az idén alacsonyabb volt a tavalyinál.
Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke szerint az aszályt leginkább a repceföldek sínylik meg. Bár azt még nem lehet megmondani, hogy pontosan mekkora lesz a kár mértéke, az már borítékolható, hogy jövőre sem az idei, sem az elmúlt évek eredményeit nem fogja elérni a hazai repcetermés. Az őszi búzának sem tesz jót a szárazság, ugyanakkor Petőházi szerint a búzának még van esélye arra, hogy – normalizálódó időjárás mellett – jó termést hozzon jövőre.
A szakember jelezte, összességében az idén elégedettek lehetnek a termelők. Bár a nyári betakarítású növényeknél kisebb hozamok alakultak ki, az őszi növények magasabb eredményekkel kecsegtettek.
A szőlősgazdák sem panaszkodhatnak az idén, az Agrárminisztérium adatai szerint eddig 3,9 millió mázsa szőlőt szüreteltek, amely országos viszonylatban 111,6 mázsa hektáronkénti termésátlagot jelent. Ez 144 százaléka az előző évi átlagnak. Tarpataki Tamás agrárpiacért felelős helyettes államtitkár elmondta: becslése alapján ebben az évben ötmillió mázsa szőlő kerülhet ki az ültetvényekről, amiből 3-3,5 millió hektoliter alapbor készülhet.