Míg egy-másfél hónapja még a belvíz okozott gondokat a földeken, mostanra sok helyen annyira kiszáradt a talaj, hogy korai aszálykároktól tartanak a gazdák. A tavaszi vetést a belvíz miatt sokfelé csak kisebb-nagyobb késéssel tudták elvégezni a gazdálkodók, bár a talajhőmérséklet már megfelelő lett volna. A hideg március után azonban hirtelen nyári értékek közelébe emelkedett a hőmérséklet.
Az áprilisi-májusi nyárias időben pedig robbanásszerű fejlődésnek indultak a növények. Az elmúlt hetek meleg és szeles időjárása alaposan kiszárította a talajt. Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) jelentése szerint a föld felső rétege az ország nagyobb részén már alig tartalmaz nedvességet. A könnyebben kiszáradó homokos talajokon pedig már a középső talajrétegekben is számottevő vízhiány mutatkozik. A legnagyobb gondot az Alföld déli részén okozza a meleg, szeles idő, itt a gazdálkodók attól tartanak, hogy a korai aszály kárt tesz a növényekben. Bár az elmúlt napokban helyenként előfordultak záporok, zivatarok, sőt egy-egy jégverés is volt az ország egyes részein, de országos kiterjedésű csapadék nem fordult elő. Holott a kukoricának, a napraforgónak és a zöldségféléknek óriási szüksége van a csapadékra. A szántóföldi növények mellett a gyümölcsösök is várják az esőt, a termények növekedéséhez ugyanis több vízre van szükség. Ahol lehetőség van rá, öntözéssel próbálják biztosítani a szükséges vízmennyiséget a termelők.

Óriási szükség volna a csapadékra a kukorica-, a napraforgó- és a zöldségföldeken
Fotós: MTI/Sóki Tamás
Az OMSZ előrejelzése szerint a hétvégén még folytatódik a meleg, záporos időjárás, hétfőtől azonban változás kezdődik. Úgy tűnik, hogy a jövő héten a nyugatira forduló áramlással nagyobb mennyiségű országos csapadék és egyúttal lehűlés is érkezik. Nagyobb visszaesésre azonban nem kell számítani, így a májusi fagyosszentek kártételétől sem kell tartaniuk a növénytermesztő gazdaságoknak.
A száraz időjárás elvileg nem kedvez a kártevők terjedésének, ugyanakkor az Agroinform.hu elemzése szerint vannak olyan fajok, amelyek most is terjednek és kárt okoznak a növényekben. Így a száraz és esőmentes hetek dacára a termelőknek érdemes növényvizsgálatot tartaniuk. Az őszi búzát fertőző rozsdabetegségeknek például nagyon kedvez a mostani időjárás.
Terjed a lisztharmat is, amely a szántóföldi növények mellett a gyümölcsösöket támadja leginkább.