A magyar közszolgáltatások legtöbb vitára okot adó területeit vette nagyító alá az Állami Számvevőszék (ÁSZ). A közpénzek elköltésének szabályszerűségét ellenőrző szervezet az egészségügy és a felsőoktatás egyes intézményeinél vizsgálódik, elsősorban arra keresve a választ, hogy megfelelően működnek-e az állami forrásokból gazdálkodó kórházak, valamint az ilyen iskolák.
Az ÁSZ eddig nyolc kórház ellenőrzését fejezte be, a számvevők azonban ezután – kis túlzással – valósággal beköltöznek az egészségügyi intézményekbe.
– Vizsgálatsorozatunk folytatódik – mondta a Magyar Idők érdeklődésére a számvevőszék felügyeleti vezetője. Salamon Ildikó rámutatott: az ÁSZ-nak az a célja, hogy áttekintse a gyógyítást végző közintézmények legtöbbjének gazdálkodását, s rávilágítson azokra a pontokra, ahol sürgős és határozott beavatkozásra van szükség. Az eddigi tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy bőven akad tennivaló, az ÁSZ eddig lezárt ellenőrzései komoly problémákat tártak fel.

A szervezetnek az a célja, hogy rávilágítson azokra a pontokra, ahol sürgős beavatkozásra van szükség
Egyes kórházakban sem a gyógyászati eszközök, sem más termékek beszerzésére nem írtak ki közbeszerzést, emellett komoly problémák jelentkeztek a gazdálkodásban. Számos esetben előfordult, hogy a kórház vezetősége anélkül vállalt kötelezettséget, hogy fizetni tudott volna, így az intézmények – a korábbi állami konszolidáció ellenére – újra eladósodtak.
– Ezeken túl nem egy esetben a korrupció megelőzését szolgáló belső kontrollrendszerben is érdemi hiányosságokra derült fény – jegyezte meg a számvevőszék felügyeleti vezetője, emiatt az ÁSZ a visszaélések megakadályozásának kérdésére külön is hangsúlyt fektet a vizsgálataiban. Salamon Ildikó szerint nyilvánvaló, hogy az egészségügy gazdálkodását új alapokra kell helyezni. A legfontosabb, hogy a kórházak gazdálkodását felkészült pénzügyi-gazdasági szaktudással bíró személyek irányítsák.
– Az eddigi tapasztalatok alátámasztják azokat az állításokat, amelyeket a számvevőszék az állammenedzsment megújításával kapcsolatban korábban is gyakran hangoztatott – mutatott rá a felügyeleti vezető. Súlyos következményei lehetnek ugyanis, ha a közpénzből fenntartott intézményeket helytelenül vezetik, s annak is, ha a tulajdonos, vagyis adott esetben az állam nem kéri számon az intézmények vezetőit.
Ebben a szellemben vette napirendre nemrégiben újra a felsőoktatás ügyét a szervezet. Az Állami Számvevőszék 2014-ben és 2015-ben mind a 28 állami és a két egyházi fenntartású felsőoktatási intézménynél átfogó vizsgálatot tartott, és súlyos gazdálkodási szabálytalanságokat tárt fel.
Az ÁSZ akkor tucatjával fogalmazott meg jobbító szándékú javaslatokat, amelyeket utóbb – különösen a gazdálkodás irányításának átalakítása ügyében – a törvényhozás is figyelembe vett. Az iránymutatások bizonyos részét a felsőoktatási intézmények vezetőinek címezte a szervezet, ezek alapján az egyetemek és a főiskolák intézkedési tervet szövegeztek meg. Az Állami Számvevőszék most azt ellenőrzi, hogy iránymutatásait megvalósították-e az intézményekben. Lapunk úgy tudja: valamennyi egyetem sorra kerül.