A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,1 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál, októberhez viszonyítva átlagosan 0,3 százalékkal csökkentek. Októberben 3,8 százalékos volt az infláció. A szezonálisan kiigazított éves maginfláció (az energia- és élelmiszeráraktól megtisztított érték) az előző havival megegyező, 2,6 százalékos volt. Január–novemberben a fogyasztói árak átlagosan 2,8 százalékkal nőttek.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője az MTI összeállításában rámutatott: az üzemanyagok árváltozása önmagában 0,7 százalékponttal fogta vissza az inflációt, gyakorlatilag az infláció beszakadása kizárólag az üzemanyagár-változás következménye. Folytatódott az élelmiszerek átlag feletti drágulása, ahogyan a dohánytermékek hat százalék feletti áremelkedése is felfelé húzta az átlagos árszínvonalat, és továbbra is a háromszázalékos cél felett tartja az inflációt.
![](https://magyaridok.hu/wp-content/uploads/2018/12/14benzinBPM-780x520.jpg)
Az olcsóbbá váló üzemanyagok két éve nem látott csökkenést eredményeztek a mutató alakulásában
Fotó: Bach Máté
A CIB bank elemzőinek kommentárja azt emelte ki, hogy a piaci várakozásoknál alacsonyabb volt a novemberi infláció, értéke azonban még mindig a Magyar Nemzeti Bank középtávú inflációs célsávjának felső felében található. Az indexcsökkenés fő mozgatója az üzemanyagok ára volt, ami mögött a nemzetközi olajárak jelentős esése állt: október elejétől két hónap alatt több mint harminc százalékkal esett a Brent jegyzési ára. Előrejelzésük szerint a 2018-as éves átlagos infláció kevéssel három százalék alatt alakulhat.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint is az üzemanyagok árváltozása áll az inflációnak az elemzői konszenzusnál jóval nagyobb csökkenése mögött, amit az is segített, hogy míg idén novemberben jelentősen csökkentek az üzemanyagárak, egy évvel ezelőtt emelkedtek, így a bázis is magasabb volt. Az üzemanyagárak további esése miatt decemberben ismét három százalék alá mérséklődhet a drágulás üteme, így idén átlagosan 2,9 százalékos inflációra számítanak a Takarékbank elemzői.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank szenior makrogazdasági elemzője számára is váratlan volt, és szerinte vélhetően a szolgáltatások árufőcsoportban mért 0,3 százalékos havi árcsökkenés magyarázta leginkább az előrejelzések és a tényadat közötti különbségeket. Segítette az infláció lassulását az is, hogy úgy tűnik, a dohánytermékeknél megállt az előző hónapok jövedékiadó-emelése okozta gyors drágulás.