Kiemelkedő éve van a Magyar Fejlesztési Banknak (MFB), amelynek minden üzletága jelentősen aktívabbá vált idén, legyen szó fejlesztési forrásokról, vállalati kezességvállalásokról vagy a diákhitelről – mondták kedden újságíróknak a vállalatcsoport vezetői. Bernáth Tamás elnök-vezérigazgató szerint mostanra, ötéves stratégiájának második évére jutott el az MFB oda, hogy megtalálta a helyét a gazdaságpolitikában, ennek megfelelően jövőre az állami pénzintézet egy százalékot tenne hozzá az éves gazdasági növekedéshez.
Bernáth elmondása szerint minden téren több forrást juttattak a piacra. A kihelyezett hitel mennyisége 2018 végére éves összevetésben várhatóan 40 százalékkal lesz magasabb, ettől az aránytól alig marad el a visszatérítendő uniós források kihelyezett mennyisége. Ez a ráta bőven meghaladja a piaci átlagot, így az MFB adja a kis- és középvállatok hiteleinek ötödét.
Az élénk belföldi hitelezés mellett Bernáth szerint az MFB több komoly nemzetközi együttműködésben is részt vesz vagy koordinálja azokat, legyen szó a visegrádi országokról, az Európai Unió egészéről vagy épp az egyre fontosabbá váló kínai piacról. Ezek mellett az MFB hamarosan új termékekkel áll elő, melyek részben csatlakoznak a Magyar Nemzeti Bank új növekedési hitelprogram fejezetéhez, amelyben rögzített feltételekkel juthatnak a kkv-k hitelhez, továbbá várható egy olyan finanszírozási struktúra, amiben a futamidő végén kell jelentősebb összeget törleszteni az igénylőknek, addig a felvett pénzt tőkeként hasznosíthatják.
Mint azt Bernáth Tamás a Magyar Idők kérdésére elmondta, állami bankként már most is piaci alapon működik az MFB.
Egyrészt kötvénykibocsátásaival nem jelent az államháztartásra nézve terhet, és önállóan tud működni azzal együtt, hogy forrásbevonási gyakorlatát egyezteti az államadósság-kezelővel. Bernáth megerősítette, az MFB továbbra is tervez Kínában kötvényt kibocsátani, ez azonban várhatóan a korábban tervezettnél lassabb folyamat lesz. Megjegyezte, az általános gazdaságpolitikai orientáció az MFB gyakorlatában is megjelenik, így sokkal nagyobb jelentősége lesz a keleti országoknak a forrásbevonásban.
Az MFB-csoport többi üzletága is rekordokról számol be. A Garantiqa Hitelgarancia kezességvállaló cég portfóliója az év végére eléri a 720 milliárd forintot, vagyis három év leforgása alatt duplázódott az összeg. Búza Éva vezérigazgató lapunk kérdésére nem kívánta elárulni, hogy a kockázatosabbnak ítélt vállalatok forráshoz jutását támogató kezeskedőnek milyen gyakran kell fizetni egy-egy bukott cég után, mindössze annyit mondott, hogy nagyon jók az arányok.
Garamvölgyi Balázs, az MFB Invest vezérigazgatója elmondta, idén az üzletág kitettsége elérheti az ötvenmilliárd forintot. Az MFB Invest kifejezetten az 500 millió forintnál nagyobb beruházásokat keresi, ilyenek lehetnek például a jelentősebb zöldmezős fejlesztések. Az ennél kisebb kockázati tőke befektetésekre a Hiventures érhető el. Kisgergely Kornél vezérigazgató szerint jelenleg ez az intézmény bonyolítja a hazai kockázatitőke-befektetések 92 százalékát. Mint kérdésünkre elmondta, várakozása szerint még jelentős fejlődési lehetőségei vannak a most még kiforratlan piacnak. Bugár Csaba, a Diákhitel Központ vezérigazgatója arról beszélt, hogy egyre egyszerűbbé válik a hallgatók körében a hitelhez jutás.
A konstrukció népszerűségét mutatja, hogy márciusra várhatóan aláírják a 400 ezredik szerződést.