Rendkívül félrevezető és felelőtlen magatartás összemosni a minősített adatok védelmét a titkolózással a paksi atomerőmű kapacitásfenntartó beruházása kapcsán a területért felelős tárca nélküli miniszter szerint. Süli János egy parlamenti írásbeli kérdésre adott válaszában jelezte: már több képviselő is saját szemével meggyőződhetett arról, hogy a Paks II projektről szóló megállapodások a titkos minősítés ellenére sem tartalmaznak semmiféle rejtélyes paktumot. Éppen ellenkezőleg: stratégiai, nemzetbiztonsági, energetikai, ellátásbiztonsági, klímavédelmi és kereskedelmi szempontból a magyar fél számára rendkívül előnyös szerződésekről van szó.
Az MVM Paks II Zrt. mint megrendelő és a JSC ASE EC orosz fővállalkozó között 2014. december 9-én jött létre az EPC- (tervezési, beszerzési és kivitelezési) szerződés, amelyet a Miniszterelnökséget vezető miniszter a vonatkozó törvény alapján titkos nemzeti adattá minősített. Lázár János a következő év július 21-én a szerződés besorolását korlátozott terjesztésű nemzeti minősített adatra módosította, majd idén tavasszal a dokumentumok jelentős részére feloldotta a nemzeti minősített adatként történő minősítést.
Ennek megfelelően a titkosítás alól fel nem oldott, elsősorban egyes pénzügyi és műszaki mellékletek továbbra is korlátozott terjesztésű nemzeti minősített adatként kezelendők. A titkosítás alól feloldott részek ugyanakkor közérdekű adatként szintén nem ismerhetők meg a keltezéstől számított harminc évig, tekintettel a nemzetbiztonsági érdekekre és/vagy a szellemi tulajdonhoz fűződő jogra.

A szerződések nem tartalmaznak rejtélyes paktumot
Süli János kiemelte: az atomerőmű biztonsága, a komplex műszaki rendszerekhez kapcsolódó szerzői jogok, a szellemi tulajdon és a nemzetbiztonsági érdekek indokolttá tehetik, hogy az adatok csak illetékesek számára legyenek hozzáférhetők. Ugyanakkor egyértelmű, hogy a szükséges információkhoz való hozzáférést biztosítani szükséges az arra felhatalmazott mérnököknek a munkájuk szakszerű ellátása érdekében. Ennek megfelelően az illetékesek hozzáférnek majd a véleményezendő dokumentumokhoz, tervekhez és a szükséges információkhoz, így tehát nem szenved csorbát a nukleáris biztonság.
Megújult a projekttársaság vezetése
Július 1-jével Lenkei István a Paks II projekttársaság vezérigazgatója, miután pénteken kinevezte a posztra Süli János – írta az MTI. A tárca nélküli miniszter indoklása szerint az előkészületek lezárultak, a beruházás pedig a megvalósítás szakaszában más típusú szakértelmet kíván, ezért a vezetés legtöbb tagjának – beleértve Bán Tamás vezérigazgatót – megköszönte az eddigi munkáját és új menedzsmentet állított fel. A frissen kinevezett vezérigazgató célja, hogy a projekttársaság ne passzív megrendelői szerepet töltsön be, hanem formáló, aktív partner legyen.