Az IT-biztonsági technológiával foglalkozó Sicontact Kft. felmérésére válaszoló 1787 vállalkozás 33 százalékánál vesztettek már el adathordozót, az esetek csaknem felében az eszköz sohasem került elő. Arra a felvetésre, hogy az adatok védelme érdekében milyen biztonsági megoldást alkalmaznak a tulajdonosok, a megkérdezettek csupán 20 százaléka válaszolta azt, hogy alkalmazáson belüli jelszóval védi dokumentumait, 40 százalék egyszerűen nem tárol bizalmas információt az eszközökön, 26 százalék pedig semmit nem tesz az adatvédelem érdekében. Annak ellenére, hogy a megkérdezettek 20 százaléka talált már más által elhagyott adathordozót és nagy többségük meg is nyitotta ezek tartalmát.
A közlemény idézi Béres Pétert, a Sicontact Kft. vezető IT-tanácsadóját, aki szerint sokkal jobban kellene figyelni és védelmezni az eszközöket és a rajtuk lévő adatokat, például titkosító megoldással, ami által a bizalmas információk nem kerülhetnek illetéktelenek kezébe. Az ESET közelmúltban végzett angliai felmérése is hasonló eredményeket mutatott: a 22 ezer, kabátokban, zakókban felejtett eszköz mindössze 45 százaléka jutott vissza eredeti gazdájához, a maradék mintegy tízezer pendrive és a rajtuk lévő adatok sorsa ismeretlen – olvasható az összegzésben.
Korábbi felmérések és elemzések is megállapították, hogy a legkisebb vállalkozások a legsérülékenyebbek. Míg korábban a DoS-támadások és az IP-címek ellopása okozta a legtöbb problémát a biztonságért felelős szakértőknek, ma elsősorban az adatlopás és a kritikus szolgáltatások meghibásodása a fő veszélyforrás. Egyre gyakoribb a mobilos és virtuális környezetben előforduló biztonsági incidens. A Norton nemzetközi felmérésében megkérdezett cégek 95 százalékának volt az utóbbi 12 hónapban mobilos biztonsággal kapcsolatos problémája, 38 százalékuknak pedig érzékeny üzleti adata is kiszivárgott ezen az úton. A legkiszolgáltatottabbak a kkv-k: mikrovállalatoknál a legtöbb esetben nemhogy külön IT-biztonságra, de IT-üzemeltetésre sincs kijelölt munkatárs – állapította meg a BDO Magyarország. E cégeknél nemhogy a tűzfalak hiányoznak, de gyakran a vírusvédelem frissítése sem megoldott, az információbiztonsági tudatosság pedig teljes mértékben hiányzik.