Összetett, tízmilliárd eurós tranzakciót jelentett be a héten a német RWE és az E.On. Míg az utóbbi vállalat jól ismert a magyar fogyasztók körében is, az előbbi cégről annyit érdemes tudni, hogy jelentős érdekeltsége van az Elműben és az ÉMÁSZ-ban.
A német energetikai cég már két évvel ezelőtt úgy döntött, hogy egy új leányvállalata, az Innogy kezeli a megújuló forrásokon alapuló termelést és az innovatív szolgáltatásokat. Az Innogyban az RWE-nek 76,8 százalék részesedése volt, a fennmaradó részt pedig tőzsdére vitte. Az Innogy egyúttal az Elmű–ÉMÁSZ többségi tulajdonosa.
A most bejelentett ügyletcsomag egyik része volt az, hogy az RWE az Innogyban birtokolt 76,8 százalékos részvénycsomagját megvásárolta az E.On. Cserébe az RWE 16,67 százalékos tulajdonhoz jut az E.On jegyzett tőkéjéből, megkapja az E.On és az Innogy teljes megújulóenergia-üzletágát.
Ezenkívül az E.On készpénzben felvásárlási ajánlatot tesz az Innogy részvényeseinek, 40 eurós áron részvényenként. Ez 28 százalékos felárat jelent az Innogy február 22-én jegyzett, spekulációktól még nem befolyásolt árfolyamához képest, illetve 23 százalékos felárat a három hónapos forgalom alapján súlyozott átlagárhoz viszonyítva.
A bonyolult tranzakciós megállapodás eredményeként az RWE fő tevékenysége az áramtermelés lesz, szándékaik szerint Európa legnagyobb ilyen vállalataként. A hagyományos erőművi portfólió mellett tehát a megújulókkal is foglalkoznak, úgy, hogy megkapták az E.On zöld termelőit is.
Az E.On pedig ezentúl a szolgáltatásra koncentrál: az értékesítés és az ellátás lesz a feladata. Ezek alapján feltételezhető, hogy Elmű–ÉMÁSZ ügyfelei és hálózata is az E.Onhoz kerül. Az E.Onnak két és fél millió, az Elmű–ÉMÁSZ-nak pedig 1,2 millió ügyfele van Magyarországon.

Folyamatban az ügylet. A szolgáltató és a márkanév is változik a jövőben
Fotós: MTI/Marjai János
Mindez a szándék a cégek közleményeiből olvasható ki, ám egyelőre nincs kőbe vésve, milyen hatással lehet mindez a magyarországi áramellátó rendszerre. A Magyar Idők kérdésére az E.On Hungária a tranzakció lezárása utánra ígért tájékoztatást az egyes projektekről és együttműködésekről. Az ügylet véglegesítéséhez szükség van az illetékes versenyhatóságok és szabályozó hatóságok jóváhagyására is. (A helybenhagyás akadálya lehet például az, hogy monopóliumot eredményez, ha a hálózatok egyetlen kézbe kerülnek.)
A társaság hangsúlyozta, hogy a tranzakció két innovatív és erős energiavállalat létrejöttét eredményezi. Ezek feladata lesz arról gondoskodni, hogy Európa fenntarthatóan teljesítse az előírt éghajlatvédelmi célokat – a sajátjait és a párizsi klímacsúcson kitűzötteket is.
Nem érkezett a lapunkhoz válasz az E.On németországi vállalatától, ám rájuk hivatkozva a G7.hu azt írta, egyértelműnek tűnik az a szándék, hogy minden Elmű–ÉMÁSZ-ügyfél, illetve a teljes hálózat az E.Onhoz kerül. A márkanevekről viszont egyelőre nincs döntés, azok összevonására és megtartására egyaránt van esély, habár nyilvánvalóan olcsóbb egyetlen márkát fenntartani.