– A mezőgazdaságra is jellemző, hogy a jövőben növekszik a szakadék azok között, akik élnek a digitalizáció adta lehetőségekkel, és azok között, akik nem – hívta fel a figyelmet a Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára a III. Prega szakkonferencián. Feldman Zsolt szerint a gazdáknak pontos és gyorsan elérhető információkkal kell rendelkezniük a piacról, és a saját munkájuk eredményéről a hatékonyabb gazdálkodáshoz. Emellett a magyar termelők maguk is hatalmas adatvagyonnal rendelkeznek, amit azonban a többség nem megfelelően használ fel. A digitális megoldások jelenleg jellemzően csak a termelésben vannak jelen, az egyes rendszerek összekapcsolása még előttünk áll – mondta.

Anyagi támogatás is jár majd az eszközbeszerzésekhez
A fenti feladatok megoldására is választ adhat az a lépés, amelyről Varga Péter szólt az Informatikai Vállalkozások Szövetségének (IVSZ) képviseletében. – Sikerült elérni, hogy az agrárium is bekerüljön a Digitális jólét programba, így a területnek lesz gazdája a Miniszterelnökségen – jelentette be a munkacsoport-vezető szakértő. A Magyar Idők kérdésére hozzátette: várhatóan pár héten belül megszületik az a kormányrendelet, amely ezt biztosítja. A lépéssel anyagi támogatás is jár, de Varga Péter hangsúlyozta, hogy nem ez az alapvető célja a szövetségnek, sokkal inkább egy innovációalapú gazdaság kiépítése. Az előzetes számítások szerint az oktatásra, a szaktanácsadásra és a digitális adatgazdálkodás fejlesztésére fordítandó 15 milliárd forint mintegy 300 milliárd forint többletet eredményezhet évente az ágazatban.
A Digitális agrárstratégia a hazai mezőgazdaság viszonylagos nagy lemaradását hivatott behozni a nemzetközi versenyben. Az IVSZ három nagy területen fogalmazott meg javaslatokat. Ezek közül a legalapvetőbb a digitális kompetencia fejlesztése, aminek Varga Péter szerint meg kell előznie az oktatást. A harmadik szint a szaktanácsadás, amelyet ma a cégek csupán saját erőforrásaik felhasználásával nyújtanak az érdeklődőknek. Az állam birtokában számos termelési adat van, a gazdák pedig sok irányba szolgáltatnak adatot. Ezt a rendszert egyszerűsíteni kell, és a gazdák számára hasznossá tenni úgy, hogy az adatok a feldolgozás után visszajussanak hozzájuk. A harmadik fontos elemként Varga a fejlesztéspolitikát említette. Célja, hogy a hagyományalapú gazdálkodást az innovációalapú váltsa fel.