Széles körben elérhetővé válnak az eddig létrehozott nyugdíjas-szövetkezetek augusztustól, az idősek egyebek mellett közös internetes felületen, valamint a médiából és tájékoztató kampányok útján értesülhetnek a munkalehetőségekről – mondta a Magyar Időknek Fiák István, a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége (Diákész) elnöke. Kiemelte: az új modell népszerűsítéséhez az állam is hozzájárul, várhatóan az OFA Nonprofit Kft. segítségével. Az idősek a következő hónapokban az ország minden pontján megtalálhatják majd a szövetkezetek képviseleteit.
– Nemcsak a leendő munkavállalók, de a munkaadók körében is népszerűsítik az új modellt – részletezte Fiák István, aki aktívan segíti a szövetkezetek megalakulását, elterjesztését. Egyfelől szükséges a hazai kkv-szektor képviselői körében ismertetni az új rendszert, másfelől a multiláncok körében is külön kampányra van szükség, mivel az igények eltérők lehetnek. Mivel sok nyugdíjas nincs jelen a digitális világban, egyéb módokon is elérhetővé teszik a munkalehetőségeket.
– A magánszektor szinte minden ágazatában nagy az érdeklődés a tapasztalt, nyugdíjas munkavállalók iránt, azonban kórházakból, iskolákból is érkeztek jelzések az alkalmazottak utánpótlása érdekében – hívta fel lapunk figyelmét Fiák István. Az oktatási, egészségügyi intézményeknek is segítséget jelenthet a munkaerőhiány orvoslásában a szövetkezeti forma, mivel csak a bérköltség terheli az intézményeket, ráadásul mivel a szövetkezettel állnának szerződésben, dologi kiadásként lehetne elkönyvelni az ezzel járó kiadásokat.
Ugyanakkor ehhez szükség van az egészségügyi államtitkárság, valamint a Klebelsberg Központ hozzájárulására is. Adminisztrációs oldalról azért kedvező a szövetkezeti forma, mert a HR-tevékenységet, valamint a bérszámfejtést is a szövetkezet végzi. Fiák István hozzátette: a legtöbb munkavállalóra szeptembertől számítanak, egyfelől azért, mert addigra ismerik meg az érintettek szélesebb körben a szövetkezeti forma előnyeit, másfelől szeptembertől a diákok többsége visszaül az iskolapadba, így az üres álláshelyek száma megugrik.

Hamarosan egységes internetes felületről válogathatnak a szépkorú alkalmazottak a pénzkereseti lehetőségek között
Várhatóan ősztől a kereskedelemben is megalakulhat az első nyugdíjas-szövetkezet. Zs. Szőke Zoltán, az ÁFEOSZ-Coop elnöke lapunk kérdésére megerősítette, folyamatban van az ezzel kapcsolatos munka. A kiskereskedelmi szövetkezet alapját azok a vidéki Coop-üzletekben dolgozók képeznék, akik jelenleg is nyugellátás mellett dolgoznak. A megalakulást követően pedig a kiskereskedelem egészét várják a szövetkezetbe. Zs. Szőke felidézte, aki jelenleg nyugdíj mellett dolgozik, béréből a teljes járulékot levonják, azonban a szövetkezeti rendszerben csak a 15 százalékos személyi jövedelemadót kell megfizetni. Az érdekképviseleti vezető ugyanakkor kiemelte: a többi munkaadói szervezettel, valamint a szakszervezetekkel egyetértenek abban, hogy a nyugdíjasok egyéni munkavállalásán is könnyítenie kellene a kormánynak, hogy aki szövetkezeten kívül vállalna munkát, annak is csak a 15 százalék személyi jövedelemadót kelljen megfizetnie.
Buday Pálné, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének alelnöke lapunk kérdésére kifejtette, az érdekképviselet szakértők bevonásával felméri, hogy a kereskedelemben hányan vannak azok a munkavállalók, akik jelenleg is nyugdíj mellett dolgoznak, emellett mennyien térnének ténylegesen vissza a munkaerőpiacra a szövetkezeti modell segítségével. Az alelnök ugyanakkor arra figyelmeztetett: a szövetkezeti rendszer káros hatása lehet a bérek letörése, mivel a munkaerőhiányt részben orvosolhatják ezzel a megoldással, ugyanakkor a dolgozók többségének ma is rendkívül alacsony a fizetése. Az idősek pedig elsősorban rugalmas foglalkoztatási formában, heti néhány napra vállalnának munkát, alacsony bérszínvonalon.
A hiteles cégadatbázis szerint eddig két közérdekű nyugdíjas-szövetkezetet jegyeztek be. Az egyik az országos lefedettségű Szomszédok, amely minden régióban elérhető lesz. A másik egy miskolci székhelyű szövetkezet, a Harmadik Kor Közérdekű Nyugdíjas-szövetkezet. A szakemberek várakozása szerint szeptembertől egyre több szövetkezet alakul, mivel a munkaadói igény óriási. A szakszervezetek részben támogatják a megoldást, ugyanakkor aggódnak amiatt, hogy az olcsó, tapasztalt munkaerő megakasztja a bérek dinamikusabb emelkedését.