Januártól teljesen eltűnhetnek a hazai tejtermelőknek korábban rendre komoly fejfájást okozó külföldi tartós tejek a piacról.
A jövő évben ugyanis a friss és nyers tej után az ultrahőkezelt (UHT) tejek is bekerülnek a kedvezményes, ötszázalékos áfakörbe. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára tegnap jelezte: a lépés után ki kell szorulniuk a külföldi áruknak a magyar boltokból. A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács VIII. Tejágazati konferenciáján rámutatott, hogy a friss tejnél az idén bevezetett ötszázalékos áfa óriási áttörést hozott: csökkent az importtej, nőtt a hazai tej aránya, és ugyanez várható a tartós tejeknél is. Az államtitkár kiváló eredménynek nevezte, hogy állandó szarvasmarhalétszám mellett sikerült növelni a tehenészetekből kikerülő tej mennyiségét.
– Az, hogy 2012–2017 között mintegy 10 százalékkal nőtt a termelés, a magyar szarvasmarha-állomány kitűnő genetikájának, másrészt a takarmányozás minőségi javulásának köszönhető – mutatott rá a távirati iroda tudósítása szerint. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a pozitív folyamatok ellenére Magyarország régiós sereghajtó lett a nyers tej felvásárlási ára alapján. A tej ára a literenként 90 forint feletti biztonságos zónában van, Feldman Zsolt szerint az lenne az ideális, ha az ár három számjegyű lenne.

Áttörésre számít az ágazat: az adócsökkentés hatására várhatóan visszaszorul az UHT tejek importja Fotó: Bach Máté
Harcz Zoltán, a terméktanács ügyvezetője megerősítette, hogy a cseh, a szlovák, a lengyel és a bolgár árak is messze megelőzik a hazai nyerstej-árakat, ráadásul a külkereskedelmi mérleg továbbra is negatív, vagyis a nyers tej elhagyja az országot és késztermékként tér vissza. A problémák kezelésére szorgalmazzák a kötelező, hosszú távú, írásos szerződések elterjesztését a nyerstej-felvásárlás esetében.
Mélykuti Tibor, a szakmaközi szervezet elnökségi tagja, korábbi elnöke lapunknak elmondta: az államtitkár által felvetett áremelésigény jogos, ugyanakkor néhány feldolgozónak komoly kihívást jelentettek az elmúlt hónapokban megnövekedett energiaárak és munkaerőköltségek, s így sokan a korábbi átvételi árak mellett is veszteségesek. Megoldást a helyzetre az jelenthet, ha a feldolgozók drágábban adják termékeiket a kereskedőknek. Mélykuti Tibor szerint ősszel már volt egy áremelés, amit a következő hetekben újabb drágulás követhet.
Ugyanakkor kérdéses, hogy az átvételi árak emelése kompenzálni tudja-e a feldolgozók veszteségeit. Az áfacsökkentéssel kapcsolatban jelezte: a terméktanács korábban már egyeztetett a kiskereskedelmi láncokkal, a bolthálózatok pedig vállalták, hogy magyar UHT tejjel töltik fel a polcaikat. Piaci információk szerint erre a külföldi gyártók is felkészültek, s jelezték, hogy visszafogják a termelést, és a jövőben nem kívánnak Magyarországra nagy mennyiséget szállítani.
A jövő évi adómérséklés hatására a fogyasztók nyolc-tíz százalékkal alacsonyabb árakkal találkozhatnak majd a boltokban.