– A nemrég elkészült településképi törvény igazi újdonság a hazai jogalkotás területén. Szimbolikus jelentőséggel bír, mind a nyelvezetét, mind a tömörségét és a szándékait tekintve – mondta a Magyar Időknek Füleky Zsolt, a Miniszterelnökség építészeti és építésügyi helyettes államtitkára. Hangsúlyozta, az új jogszabály kifejezetten településeink megjelenésére, az építészeti-örökségvédelmi értékek megőrzésére helyezi a hangsúlyt. – Az a célunk, hogy az építészet újra közügy legyen, ne csak a hatóságok és a tervezők „párviadala”. Ezért nem kell a hatóság elé vinni az egyszerű bejelentéssel a házépítés terveit, és most ezért készülnek a törvény nyomán a lakosság, a helyi társadalom bevonásával a településképi arculati kézikönyvek – magyarázta a helyettes államtitkár, hozzátéve, hogy próbaképpen négy város, illetve falu kézikönyve készült el a napokban.
Szerinte a korszerű építésügy irányába tett lépések, a jogszabályok radikális egyszerűsítése mellett így jelenik meg a mérleg másik oldalán a településkép és a minőség. – Szemléletváltásról van szó: a kézikönyvek felelős állampolgárokat feltételeznek, nem ügyeskedőket. Azokat kívánjuk segíteni, akik szép házat szeretnének építtetni maguknak, márpedig aki a saját pénzéből ilyen nagy vállalkozásba fog, az feltehetően esztétikus otthont szeretne – mutatott rá Füleky Zsolt.
Egy-egy kézikönyv kézzelfogható segítséget jelenthet minden településen a látványos és tömör tartalmával. – A kis kötetek számba veszik az adott faluban vagy városban fellelhető értékeket, közérthető módon, fényképekkel és ábrákkal színesítve. Összegyűjtik mindazon helyi stílusjegyeket, amelyek egy ház tervezésénél szóba jöhetnek: a tájolást, a méretet, a nyílászárókat és kapukat, a kerítést, a tetőt. Ahogy a település szövete utcáról utcára, övezetről övezetre változik, úgy a kézikönyvek is sorra bemutatják, hogyan illik az adott helyen építkezni és hogyan nem – fogalmazott Füleky Zsolt. Jelenleg városaink, falvaink alig tizede rendelkezik valamiféle településképi szabályozással, a következő években azonban sorra mind a 3200 magyarországi településen elkészülnek a kézikönyvek. – Akkor ér igazán sokat ez a szándék, akkor váltja be a hozzá fűzött reményeket, ha a helyieket már az előkészítésbe bevonjuk. Reméljük, a helyi építészek, lakosok, az önkormányzat munkatársai a magukénak érzik a feladatot, hogy feltérképezzék azokat az értékeket, amelyeket még a felmenőik teremtettek meg. Ha ennek a helyi lakosság tevékeny részese, akkor igazán harmonikus környezet alakulhat ki úgy a nagyvárosokban, mint a legapróbb településeken – mondta a helyettes államtitkár.
Füleky Zsolt jelezte, jelenleg még dolgoznak a kézikönyv elkészítésének pontos forgatókönyvén, hogy a településeknek legyen egyfajta sorvezetőjük ehhez a munkához. Ebben a feladatban különösen fontos a főépítészek szerepe.
– A múlt év egyik nagy sikere, hogy már minden megyében, minden kormányhivatalban van főépítész. Az a szándékunk, hogy a közeljövőben a lehető legtöbb településnek legyen főépítésze, mert e tekintetben még sok a fehér folt Magyarországon – fejtette ki. Mindemellett fejlesztés alatt áll egy honlap is, amelyen bárki kedvére tallózhat, és ahol idővel valamennyi település arculati kézikönyvét megtalálhatja majd.
Családi házat is díjazhatnak
Akár nívós családi házzal is lehet pályázni az idei Pro Architectura díjra, a megvalósult épületeknél ugyanis nem szabtunk meg kategóriákat – mondta Füleky Zsolt az idén „újraélesztett” kitüntetésről. Szerinte ezzel is azt jelzi a kormányzat, hogy kicsiben is érdemes a minőséget képviselni, mert a gondosság és az odafigyelés fontosabb szempont a pénznél. A díjat októberben nemcsak megépült épületekért lehet majd megkapni, hanem olyan személyeket is elismernének, akik például oktatóként vagy kritikusként tesznek az építésügyért. – Igen szélesre tártuk a díjazottak palettáját. Nemcsak tervező építészeket szeretnénk elismerésben részesíteni és jó példaként a nyilvánosság elé állítani, hanem az építészeti közéletben jeles személyeket is, olyanokat, akik azon munkálkodnak, hogy az építészet közügy legyen – mondta a helyettes államtitkár. A díjazottakról a Miniszterelnökséget vezető miniszter dönt szakmai bizottság előterjesztése nyomán. A bizottság vezetője Füleky Zsolt, tagjai között pedig a legfontosabb építészszakmai szervezetek egy-egy delegáltja mellett elismert szakemberek vesznek részt. A korábbi öt helyett az idén akár tíz Pro Architectura díjat is átadhatnak, az elismerés pénzjutalma pedig az ötszörösére, egymillió forintra emelkedett. Pályázni elektronikus úton, a díj honlapján lehet szeptember 14-én éjfélig.