Várhatóan az alacsony keresetű munkavállalók kapják a nagyobb mértékű béremelést a legtöbb állami vállalatnál, azonban a többi munkavállaló sem marad ki a felzárkóztatásból
– mondták a Magyar Idők kérdésére az érdekképviseletek.
Buzásné Putz Erzsébet, a Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezetének vezetője emlékeztetett: még nem jelent meg a kormányhatározat a Magyar Közlönyben a bérfelzárkóztatási egyezségről, így csak előzetes tárgyalásokat folytattak a MÁV és a szakszervezetek között. Várhatóan a vasúttársaságnál differenciált béremelést kapnak a dolgozók. Azok, akiknél a garantált bérminimum idei, 25 százalékos emelése azt eredményezte, hogy kevesebbet visznek haza a bérminimum összegénél, az idén 13 százalékos emelésben bízhatnak.
A magasabb keresetű dolgozók sem maradnak ki az emelésből, ők legalább tízszázalékos bérfelzárkóztatásra számíthatnak. A szakszervezeti vezető hangsúlyozta: a konkrét tárgyalásokra várhatóan csak a jövő héten kerül sor, azonban áprilisban már mindenki a magasabb bért kapja, a megállapodásban foglalt emelést pedig januárig visszamenőleg utalják a dolgozóknak.

A vasúttársaságnál várhatóan a jövő héten lesznek a további tárgyalások
Fürjes József, a Vízügyi Közszolgáltatási Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke a Magyar Idők kérdésére arról beszélt, hogy a vízügyi ágazatban nemcsak állami, de önkormányzati kezelésű cégek is működnek. Az öt állami szolgáltatónál dolgozók az előzetes jegyzőkönyv szerint az idén első lépésben 13 százalékos emelést kapnak, azonban a differenciálásra az ágazatban is szükség van.
Ennek részleteiről szintén a jövő héten várható döntés. Az elnök ugyanakkor arra figyelmeztetett: fontos, hogy az önkormányzati fenntartású intézményeknél is megvalósuljon a béremelés, amelynek jó alapja, hogy a kormány kompenzációt ajánlott a forráshiányos településeknek. Amennyiben nem következik be az állami szolgáltatókhoz hasonló, jelentősebb felzárkóztatás a településeken, akkor az amúgy is munkaerő- hiányos ágazatban az önkormányzati fenntartású vízügyi cégektől elvándorlás kezdődhet az állami fenntartású vállalatokhoz.
Fürjes József kiemelte: a szakszervezet a bérfelzárkóztatás mellett rendkívül fontosnak tartja, hogy három évre, hosszú távon garantálják a munkaerő utánpótlását, a létszám fenntartását. Az elnök hozzátette: a béremelésből senki sem marad ki, az állami vízközműcégeknél dolgozó kilencezer munkavállaló mindegyike részesül a felzárkóztatásból, a minimálbéresek és a bérminimumosok már januártól, a többiek pedig márciustól kapják az emelt bért, utóbbiak visszamenőleg megkapják az emelést.
– A Volánnál helyi szinten, az adott társaság vezetőjével kötött egyéni megállapodásban foglaltak szerint emelhető a kafetériakeret vagy akár a nyugdíjpénztári hozzájárulás is az általános, 13 százalékos béremelésen felül is – mondta kérdésünkre Varga Tibor, a Közlekedési Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke.
Hozzátette: március 15-ig mindenképpen megállapodást kell tető alá hozni a béremelés differenciálásáról, valamint az egyéb részletekről annak érdekében, hogy április elején már mindenki az emelt bért kapja.
Kedvező egyezség a Molnál
Bérmegállapodást kötött a Mol a szakszervezetekkel, ennek nyomán a cégcsoportnál dolgozók fizetése akár 16 százalékkal is nőhet az idén – mondta lapunknak Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke. Kiemelte: általánosan hat százalékkal nőnek a bérek, de a fizikai dolgozók további kettő-négy százalékot kapnak. A juttatások is emelkednek az alapbér tíz százalékával, emellett a vasárnapi munkavégzésért is pluszpénz jár. Az elnök hozzátette: az érdekképviseletnek jelentős siker a tárgyalás, ugyanis még néhány napja is lényegesen alacsonyabb ajánlatot szeretett volna a Mol.