A településképi szabályozással összefüggő, gyakran ismételt kérdéseket és az azokra adott válaszokat tett közzé a Miniszterelnökség építészeti és építésügyi helyettes államtitkársága. Mint ismert, az önkormányzatoknak legkésőbb október 1-jéig el kell készíteniük településképi rendeletüket, valamint az azt megalapozó úgynevezett arculati kézikönyvüket. A dokumentum leszögezi, hogy mind a kézikönyv, mind a rendelet elkészítése kötelező, a határidőt be nem tartó önkormányzatok mulasztásos törvénysértést követnek el.
Fontos információ ugyanakkor, hogy a kormány anyagilag is támogatni fogja a településeket a feladat ellátásában. Ennek mikéntje még kérdéses, de a Kormány.hu oldalon elérhető iromány szerint a finanszírozás jellege kifejezetten a településkép védelméről szóló törvényben szereplő önkormányzati feladatok ellátásához fog kapcsolódni.

A szabályozás lehetővé teszi, hogy a közösségek megóvják környezeti kultúrájukat
– A törvény célja, hogy a közösségek gondolják végig, hogy milyen környezetben szeretnének élni, erről polgári vita alakuljon ki – olvasható az anyagban. Mint írják, a településképi szabályozás lehetővé teszi, hogy a közösségek megóvják környezeti kultúrájukat, és fejlesszék azt. A kézikönyv széles körű társadalmi együttműködéssel készül, amelynek megszervezése a polgármester és az önkormányzat feladata.
– Annak érdekében, hogy az arculati kézikönyv és rendelet a lehető legjobb minőségben készülhessen el, minden önkormányzatnak legalább ezek elkészítésének idejére főépítészt kell alkalmaznia, akinek munkáját nagyban segíteni fogják a településen élő építészek és mérnökök – áll a dokumentumban, amihez érdemes figyelembe venni, hogy jelenleg a települések alig tizede alkalmaz főépítészt.
A további segítségekre is felhívják a figyelmet, nevesítve a Magyar Építész Kamarát, a Lechner Tudásközpontot, az állami főépítészt, a megyei főépítészeket, a nemzetipark-igazgatóságokat, valamint a helyettes államtitkárságot. A kidolgozás támogatására útmutatót és mintakézikönyvet is közzétettek, sőt több száz ábrával és fotóval ellátott egyeztetőfelület működik a Tak.lechnerközpont.hu oldalon. Szintén segítséget jelenthet a hamarosan elkészülő partnerségi mintarendelet is.
A dokumentum szerint a rendelet és a kézikönyv az első fázis, a többi részletszabálynak, így a helyi építési szabályzatnak is ezekre kell majd épülnie. Fontos, hogy a településképi rendelet nem vonhatja településképi véleményeztetés alá az egyszerű bejelentéssel épülő családi házakat.
– A rendelet és főként a kézikönyv az önkéntes jogkövetés intézményét hivatott erősíteni. Hiszünk abban, hogy ha az érintett polgárok látják, hogy az adott településen mi a szép, követni fogják azt, vagy olyan települést, településrészt keresnek, ahol az elképzelésük szabályosan megvalósítható – áll az irományban.