Márciusban vezette be adótraffipax elnevezésű, feketegazdaság elleni megoldását a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Az adótraffipax tulajdonképpen egy tájékoztatási felület: a hatóság a saját internetes oldalán közzéteszi, mikor, hol és mit ellenőriz a közeli időszakban. – A módszer működési elve meglehetősen egyszerű – nyilatkozta lapunknak a nemzetgazdasági tárca helyettes államtitkára.
– Arról van szó – fejtette ki Tamásné Czinege Csilla –, hogy a hivatal bejelenti az akciókat, ezután a revizorok megjelennek a megjelölt helyen és időpontban.
A NAV-osok a legtöbb helyen jórészt rendben találják az ügymenetet; persze előfordulnak olyan esetek, amikor a gazdasági szereplők annak ellenére sem vallják be a forgalmukat vagy nem jelentik be az alkalmazottaikat megfelelően, hogy a hatóság előzőleg nyilvánosan is meghirdeti a razziát.
– A módszer azért kiváló, mert az adótraffipax időszaka alatt rögzített információk összehasonlíthatók a vállalkozó korábbi bevallásaiban szereplő adatokkal, egyben mércéül szolgálhatnak a jövőbeli adatközlések hiánytalanságának ellenőrzéséhez – mondta Tamásné Czinege Csilla. Mindebben pedig hatalmas szerep jut az online pénztárgépek rendszerének: az új típusú kasszák ugyanis rendszeresen közlik a beütött tételeket, és a NAV azonnal gyanút foghat, ha az előre meghirdetett ellenőrzéskor nagyon felszökik, utána pedig érezhetően visszaesik az érintett vállalkozások forgalma.
– Az adótraffipaxban közzétett ellenőrzések idején sok helyen látványosan megemelkedik a bevallott, vagyis a legális bevétel, ezt a szintet pedig a későbbiekben már nem nagyon csökkenthetik a vállalkozások, máskülönben külön, részletekbe menő vizsgálatra számíthatnak – húzta alá a helyettes államtitkár.
A folyamatot, vagyis az adótraffipax működését egy nyári ellenőrzés-sorozat tapasztalatait felidézve mutatta be Tamásné Czinege Csilla. A hivatal Pest megyében tartott ágazati szemlét, amelyben egy bizonyos terület szépészeti szolgáltatást nyújtó szereplőit, azaz a helyi fodrászokat, kozmetikusokat, műkörömépítőket és masszőröket keresték fel. A kiválasztott szalonokban és üzletekben a revizorok előre, külön is tájékoztatták a szolgáltatókat, hogy az adóhatóság az elkövetkező időszakban fokozottan figyelemmel kíséri majd a tevékenységüket, ezután a NAV a környéken megkezdte az üzletek forgalmának megfigyelését, dokumentálását.
– Bizonyos hiányosságokra már ekkor fény derült, de a lényeges mozzanatok ezután következtek – mondta a helyettes államtitkár. A revizorok szűkítették a kört, és csak nagyjából egy tucat vállalkozó helyzetét elemezték alaposabban. A különböző időszakok számláinak, bizonylatainak összevetésekor pedig kiderült, hogy igencsak megugrott az érintettek bevallott, legális forgalma abban az egy hétben, amikor a hivatal az üzletek előtt tanyázott. A vendégek száma 228 százalékkal nőtt, a bevétel másfél millióval volt magasabb. A legnagyobb növekményt a műkörmösöknél és a manikűrösöknél, valamint a masszőröknél tapasztalta a hatóság.
– Ebből is látszik, hogy már a NAV-osok jelenléte is sokakat az adószabályok pontos betartására ösztönöz – mondta Tamásné Czinege Csilla, majd megjegyezte: az adótraffipax forintokban is mérhető eredményt hozott az államkasszának. Tavasz óta több száz milliós többletbevétele keletkezhetett a költségvetésnek az újszerű tájékoztatási rendszer beindítása és az amiatt jogkövető magatartást tanúsító vállalkozások pluszbefizetései nyomán.