Megannyi ponton módosult az adórendszer az új évben. A magánszemélyek, a családok számára fontos változás például, hogy ötezer forinttal emelkedett a két gyermeket nevelő szülők kedvezménye, így a nagyjából 350 ezer érintett most már gyermekenként húszezer, összesen negyvenezer forinttal csökkentheti adóját havonta. Sokaknak lehet érdekes az is, hogy az öregségi nyugdíj mellett dolgozók jövedelme után 2019-ben már csak a 15 százalék személyi jövedelemadót kell befizetni.
Napjainkban nagyjából hetvenezren dolgoznak nyugdíj mellett, a létszám a kormányzat reményei szerint az új adószabály miatt jelentősen megnőhet. Ki kell emelni még az ESL-, vagyis a hosszabban eltartható és az UHT-, azaz az ultrapasztőrözött tejek forgalmi adójának mérséklését is: az áfa ezeknél a termékeknél a korábbi 18 helyett immár csupán öt százalék.
A csökkentéstől egyébként az Agrárminisztériumnál sokat várnak: egyrészt nőhet a fogyasztás, másrészt visszaszorulhat a feketézés, harmadrészt mérséklődhet az importáru aránya. A legfontosabb következmény leginkább mégis az lehet, hogy megtakarításhoz juthatnak a hazai fogyasztók.
A tárca keddi közlése szerint az áruházláncok – a törvényi előírásokkal összhangban – az áfacsökkentést teljes mértékben átadják a vevőknek, így ezentúl alacsonyabb áron lehet megvásárolni a termékeket. A társadalmat érintő adóváltozások közül megemlíthető még, hogy húszezer forintig minden lakossági átutalás mentesül a pénzügyi tranzakciós illeték alól, miként szintén lényeges a kafetéria-rendszer módosulása.
A vállalkozásokat is érintik az idei évre szóló újdonságok. Ilyen például, hogy nyolcmillió forintról tizenkétmillióra növekedett a legkisebb vállalkozások áfamentessége, a kisvállalkozások ezzel amellett, hogy összességében tízmilliárd forintot megspórolhatnak, megszabadulnak az áfabevallás kitöltésének kötelezettsége alól. Szélesebbre tárta a törvényhozás a kisvállalati adó kapuját is: a belépési határ félről egymilliárd forintra emelkedett, így idén már többen választhatják ezt az adótípust.
A legnagyobb változás azonban év közben jöhet, július elsején folytatódhat ugyanis a szociális hozzájárulási adó mérséklése. A közteher 19,5 százalékról 17,5 százalékra csökkenhet, a két százalékpontos enyhítés pedig akár 130 milliárd forintot is hagyhat a gazdaságban.
Az adóügyi papírmunka kapcsán is adódnak változások. Az adminisztrációs terheket is mérsékli, hogy a törvényhozás öt adófajta megszüntetéséről határozott: a magánszemélyek egyes jövedelmeit terhelő 75 százalékos különadó mellett már nem kell számolni a hitelintézeti különadóval és a kulturális adóval sem. Eközben a baleseti adó beolvadt a biztosítási adóba, az egészségügyi hozzájárulás, vagyis az eho pedig a szociális hozzájárulási adó része lett.
Mindezek mellett egy speciális módosítást is meg lehet említeni. Január elsején nőtt az üdítőital, a szörp, az energiaital, a cukrozott kakaópor, az előrecsomagolt cukrozott készítmény, a sós snack, az ételízesítő, az ízesített sör, az alkoholos frissítő és a gyümölcsíz népegészségügyi termékadója. Újévtől az adóköteles italok körébe tartozik a gyümölcspárlat, a pálinka és a gyógynövényes ital is.
A módosítás kapcsán a Pénzügyminisztériumban kedden rámutattak: a termékadó célja az egészségi kockázatot jelentő árucikkek körének szűkítése, ezzel fogyasztásuk visszaszorítása.