A tárcavezető beszédében kiemelte: a kelet-közép-európai országok
józan észre alapuló politikájukkal, az európai átlagot meghaladó növekedési ütemmel
és versenyképes befektetési környezetükkel remek lehetőségeket kínálnak Kína számára.
Ugyan a földrajzi távolság mindig kockázatot és nehézséget okoz, a kormányok segíthetnek az üzleti kapcsolatok javítása érdekében a politikai kapcsolatok alakításával és a finanszírozási háttér biztosításával – magyarázta.
Úgy vélekedett, mindkét feltétel adott ma a cégek együttműködéséhez. Szijjártó Péter kijelentette: mára olyan nyitott vagy vitás kérdés nincs, amely gátolná a gazdasági együttműködés további előmozdítását.
A külügyminiszter megjegyezte:
Kína és a kelet-közép-európai országok kereskedelmi forgalma meghaladja a 60 milliárd dollárt.
Kitért rá: létrejön a Kína és kelet-közép-európai országok közötti bankszövetség, amely a fejlesztési források koordinációja szempontjából előrelépést jelent.
Közép-Kelet-Európa a kontinens legversenyképesebb befektetési környezete
Az együttműködésben részt vevő 16 kelet-közép-európai ország Európának az a térsége, amely már most is a kontinens gazdasági növekedésének motorja, és amely további dinamikus növekedés előtt áll – emelte ki megnyitójában Orbán Viktor magyar miniszterelnök.
A kínai miniszterelnök a kölcsönös előnyökről beszélt
Kína és a kelet-közép-európai országok együttműködése kölcsönösen előnyös minden országnak – mondta Li Ko-csiang kínai miniszterelnök a Kína és 16 kelet-közép-európai ország gazdasági és kereskedelmi fórumának megnyitóján.