Június 8-án ünnepélyes alapkőletétellel vette kezdetét a Mirrotron Kft. által vezetett konzorcium csarnokának kialakítása, amely Martonvásár eddigi legjelentősebb gazdasági beruházásának számít. A Társaság képviselői mellett az eseményen részt vett Tessely Zoltán Fejér megyei országgyűlési képviselő, Szabó Tibor, Martonvásár polgármestere, illetve Balázs Ervin, az MTA Agrártudomány Kutatóközpontjának főigazgatója is.
A konzorcium 2017. szeptemberében 50 millió forintért vásárolta meg Martonvásár Város Önkormányzatától a beruházás alapjául szolgáló egy hektáros vasút menti iparterületet. A beruházás teljes költsége 1,55 milliárd forint, melyből 1,291 milliárd forintot a pályázati források tesznek ki. Az új csarnok alapterülete 800 négyzetméter lesz, amely várhatóan 2018. őszére készül el. Az első üzempróbákra 2020. nyarán kerülhet sor.
Az ünnepélyes alapkőletételen Tessely Zoltán (Fidesz-KDNP) elmondta, hogy Martonvásár jó úton halad afelé, hogy gazdaságilag önálló lábra tudjon állni. Az országgyűlési képviselő megemlítette, hogy a beruházás egy hosszú gazdaságélénkítési folyamat első lépése, hiszen a városnak 157 hektárnyi olyan ipari-gazdasági területe van, ahol hasonló fejlesztések telepedhetnek meg.
Úgy vélte, Martonvásár nemcsak az iparterület eladásából profitál, hanem az iparűzési adóbevételből is, ami a jövőben önfenntartóvá teheti a települést.
Majd azt is kiemelte, hogy a magyar tulajdonú, hazai szabadalmakat felhasználó Mirrotron Kft. egy követendő példa, ugyanis véleménye szerint a K+F szektor tevékenységének akkor van igazán értelme, ha idővel a polgárok minél szélesebb köre is profitálhat a fejlesztések eredményeiből.
Szabó Tibor polgármester szerint a beruházás mérföldkőnek számít Martonvásár életében, ugyanis a beruházás jelentős adóbevételt fog generálni városunk számára, illetve tovább öregbíti Martonvásár hírnevét a tudományos világban.
Pétermann Csaba, a Mirrotron Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a vállalkozás gerincét Mezei Ferenc akadémikus professzor, Széchenyi-díjas részecskefizikus találmányai adják, amelyek az autóipari, a gépipari, az építőipari, a vezérléstechnikai, a gyógyászati és a K+F szereplők számára lesznek felhasználhatóak.
A Társaság főtevékenysége olyan innovatív műszerek, berendezések és szolgáltatások kifejlesztésére irányul, melyek a neutronkutatás eredményeihez kapcsolódnak. A Mirrotron Kft. részesedése a szupertükrök világpiacán megközelítőleg 25 százalékos, tehát a konzorcium működéséhez jelentős mértékű export tevékenység kapcsolódik. A martonvásári bővítés által ez az exportorientáció fokozódni fog, így a Martonvásáron készített csúcstechnológiás műszerek és berendezések be fogják járni az egész világot.
Az ügyvezető igazgató az MTI kérdésére elmondta: a mai neutronforrások napi átlagos üzemeltetési önköltségi ára hatmillió forint, a martonvásári a tizede lesz. Közölte, a 800 négyzetméter alapterületű épületben 3-4 ember fog dolgozni, de a jövőben az egész vállalkozást Martonvásárra kívánják költöztetni Budapestről és akkor már mintegy 40 ember fog dolgozni itt.
A Mirrotron Kft.-t 26 éve alapították, az akkori budapesti Központi Fizikai Kutatóintézetben elindított fejlesztésekből kinőtt spin-off cégként. Magánvállalkozásként elérte, hogy a világ valamennyi jelentős neutronkutatási laboratóriumába szállít műszereket, az elmúlt 10 évben ennek értéke elérte a 30 millió eurót.
2018 őszére elkészül a protongyorsítónak helyet adó épület, majd 2019 nyarán-őszén kezdődhet a gyorsító beszerelése és installálása, 2020 nyarán pedig az első üzemi próbák lesznek.
A cég tavalyi árbevétele kétmillió euró (630 millió forint) volt, amelyet a megépülő labor jelentősen növelhet.