A magyar gazdaságpolitika legfontosabb kihívása a versenyképesség javítása – jelentette ki a Pénzügyminisztérium versenyképességért felelős helyettes államtitkára tegnap a magyar vállalkozások nemzetközi versenyképességéről tartott konferencián.
Turóczy László nyitóelőadásában hangsúlyozta: a gazdasági növekedés gyorsításához túl kell lépni a hagyományos pénzügyi megközelítésen. Olyan szakpolitikákat kell találni, amelyek a fiskális hiány növelése nélkül, a monetáris politika eszköztárán túlmenően képesek lesznek arra, hogy gyorsítsák a gazdasági növekedést – tette hozzá.
Turóczy László felidézte, hogy a magyar gazdaság dinamikus növekedési pályán áll, amely kedvező egyensúlyi mutatókkal jár együtt. Ugyanakkor rámutatott, hogy a gazdasági növekedés szerkezetében a termelékenység szerényen bővült az elmúlt években, éppen ezért növelni kell Magyarországon a termelékenységet.
A helyettes államtitkár kiemelte, hogy a versenyképesség szempontjából fontos kihívás a munkaerőpiac, az innováció és az állam működése. A magyar munkaerőpiacon a foglalkoztatási szint elérte az európai uniós átlagot, a munkanélküliség alacsony, a gazdaság egyre több területén látszik munkaerőhiány, a munkaerőtartalék pedig egyre szűkül. Továbbá problémát jelent a munkaerő mobilitásának alacsony szintje is. Ugyanakkor beigazolódott a hatéves bérmegállapodás jogosultsága, dinamikus bérnövekedést eredményezett, a vállalatok jövedelmezőségét nem ásta alá.
A gazdasági növekedést egyre inkább az innováció vezérli, ezért fontos a nagyobb tudás és a termelékenység javítása. A magyar vállalati szektor innovációs tevékenysége azonban szerény a nyugat-európaihoz képest, a nagyvállalati tudástechnológia lassan megy át a kis- és középvállalati szektorba. A kormány létrehozta a Nemzeti Versenyképességi Tanácsot, amely javaslatokat dolgoz ki a versenyképesség javítására, véleményeket fogalmaz meg. A tanács javaslatát figyelembe véve a kormány több intézkedést vezetett be a bürokrácia csökkentésére.
Chikán Attila volt gazdasági miniszter, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára a magyar gazdaság versenyképességének kelet-közép-európai összehasonlításáról tartott előadásában kiemelte, hogy az intézményrendszerre, a termelékenységre és a társadalmi egyenlőtlenségre nagyobb figyelmet kell fordítani.