Hathatós segítséget nyújtott a gazdálkodók beruházásainak megvalósításához az Agrárvállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (Avhga) és az Európai Beruházási Alap két évvel ezelőtt létrejött Cosme viszontgarancia programja – hangsúlyozta szerdán Feldman Zsolt. Az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára kiemelte: a program jelentős támogatást nyújt a tárca azon törekvéséhez, amellyel a kedvezőtlen pénzügyi helyzetben lévő gazdálkodók finanszírozását próbálja elősegíteni.
A Cosme segítségével kiváltható a költségvetés által nyújtott viszontgarancia, három év alatt 900 millió forintos megtakarítást eredményezve a büdzsének. A program további előnye, hogy a konstrukció részeként kötött ügyletek nem minősülnek állami támogatásnak, ennek köszönhetően az agrárvállalkozás a jövőben is részt vehet kedvezményes hitelprogramokban.
A kezesség ugyanis nem terheli a 15 ezer eurós agrár de minimis támogatási keretet, valamint a vidékfejlesztési programban elnyert uniós támogatás banki társfinanszírozás mellett, szintén kedvező feltételekkel egészíthető ki.
Feldman Zsolt elfogadhatatlannak nevezte a 2020 utáni közös agrárpolitika pénzügyi keretének csökkentésére irányuló terveket. A kormány úgy számol, a közvetlen támogatások kerete – 2018-as árakon kalkulálva – 16,4, a vidékfejlesztési forrásoké pedig 26,6 százalékkal csökkenhet.
A közvetlen támogatási forrásokra a bankok jelenleg biztos bevételként tekintenek, negatív változásuk a gazdálkodók hitelképességét is ronthatja. Emellett az időjárás és a világpiaci árak ingadozása szintén kockázatot jelent, ezért a jövőben rendkívül fontos a kárenyhítési, kockázatkezelési rendszerek továbbfejlesztése.
– A vidékfejlesztési program nyolcezer támogatott nyertese közül eddig 1400 gazdálkodó jutott hitelhez vagy bankgaranciához – hangsúlyozta Herczegh András, az Avhga ügyvezetője. Kiemelte: az állattartó telepek korszerűsítését, a terménytárolók építését, a kertészeti gépek korszerűsítését célzó vagy az élelmiszeripar fejlesztését szolgáló beruházások az ágazat modernizációjához elengedhetetlenek, ráadásul a kisebb termelőknek ezek a beruházások a további gazdasági tevékenység alapfeltételei is egyben.
Az alapítvány kezességgel biztosított állománya az utóbbi öt évben több mint háromszorosára nőtt, idén a fennálló hitelállomány meghaladta a 300 milliárd forintot. Az ügyletek csaknem fele mezőgazdasági egyéni gazdaságok hiteleihez kapcsolódik, és az idei évben beérkezett kérelmek 85 százalékát is mikrovállalkozások igényelték.