Ismét igényelhető a szőlőszerkezet-átalakítási támogatás, a kérelmeket november végéig nyújthatják be a termelők. A rendelkezésre álló 14 milliárd forintos keretből eddig nyolcmilliárdot kötöttek le a pályázók, tehát hatmilliárdra még „szabad a gazda”. Az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint a támogatást a szőlőültetvények áttelepítése és fajtaváltása mellett ez év őszétől lehetőség nyílik a meglévő szőlőültetvények támberendezéseinek megújítására is.
A támogatás finanszírozási hátterét a szőlő-bor nemzeti támogatási program biztosítja. A támogatás mértéke a beruházás ötven százaléka lehet, ha az egyéni terv megfelel valamelyik szerkezetátalakítási tervnek, míg ennek hiányában a 40 százalékát érheti el. A Magyar Államkincstár a most benyújtható kérelmeket 2019. március közepéig bírálja el, a támogatást ugyanakkor nem a beérkezési sorrend szerint, hanem az egyéni tervekre adott pontok alapján ítélik oda.
A támogatás feltétele, hogy a tervezett munkálatokat csak az egyéni tervek benyújtását követően lehet megkezdeni. Amennyiben a kérelemben régi ültetvény kivágását is megjelölik, úgy az azzal összefüggő munkálatokat a helyszíni szemléjét követően végezhetik el a gazdálkodók. A szőlő-bor nemzeti támogatási program keretében nyújtott szőlőszerkezet-átalakítási támogatás mellett a kormány a Vidékfejlesztési program segítségével további forrásokat biztosít az új szőlőültetvények telepítésére.
A Baranya Megyei Kormányhivatal eközben jelezte, hogy Pécs környékén növényegészségügyi zárlatot rendeltek el a szőlő aranyszínű sárgasága miatt. A fertőzés terjedésének megakadályozását hivatott intézkedésekről az ültetvények tulajdonosai a Pécsi Járási Hivatal növény- és talajvédelmi osztályán kaphatnak bővebb felvilágosítást. A fertőzés komoly károkat tehet a szőlőskertekben.
Európa néhány országában évtizedek óta, nyugati és déli szomszédainknál több éve jelen van a jelentős gazdasági kárral fenyegető szőlőbetegség. Hazánkban 2013 augusztusában észlelték először a kórokozót a Zala megyei Lenti határában. A fertőzés terjedéséért felelős szőlőkabóca elleni fellépés jelentőségét mutatja, hogy szerepel az Európai Unió tagállamainak közös karanténlistáján is.