Összegyűjtötte a balatoni strandolás szabályait a Balatontipp.hu szakportál, amely felhívja a figyelmet: a partközeli vízben csak ott nem szabad fürdeni vagy vízi sporteszközöket használni, ahol ezt az úgynevezett szabad vízen való tartózkodás alapvető szabályairól szóló rendelet eleve megtiltja vagy éppen tilalmat rendeltek el.
A jogszabály szerint a tó északi és nyugati partjától legfeljebb ötszáz, a déli parttól ezer méterre távolodhatnak el a fürdőzők vízi jármű kísérete nélkül. A fenti határvonalon belül is tilos fürödni hajóútban, illetve hajóutat és hajózási akadályt jelző bóják, nagy hajók, úszó munkagépek és fürdés célját nem szolgáló úszóművek százméteres körzetében.
Tiltott és veszélyes, ha vízlépcsők és vízi munkák háromszáz méteres, illetve hidak, vízkivételi művek, egyéb vízi műtárgyak, komp- és révátkelőhelyek százméteres körzetében fürdőznek a strandolók, de a kikötők, veszteglő- és rakodóhelyek, kijelölt zárt vízisí és vízi robogó (jet ski), továbbá az egyéb motoros vízi sporteszköz közlekedésére szolgáló pályák, hajóállomások területén való pancsolás, úszás is tiltott tevékenység.
Magától értetődő, ám a rendelet külön meg is tiltja az egészségre ártalmas vizekben való fürdést – habár a Balatonnál általában nem jellemző ilyen, ha mégis van, akkor azt külön tábla jelzi. (A fürdési tilalmat 60×30 centiméter méretű, fehér alapú, kék hullámzó vízen fekete felsőtestet ábrázoló és átlósan három centiméter széles piros csíkkal áthúzott táblával kell jelölni. A táblán kék mezőben fehér színű nyíllal és a távolság feltüntetésével mutatják a tiltott terület hosszát és irányát. A tiltó táblákat a tiltási határon is el kell helyezni.)
A kijelölt fürdőhelyek kivételével a határvizekben és a városok belterületén lévő szabad vizekben egyébként sem lehet fürdeni országszerte, ahogy a korlátozott látási viszonyok, például a köd és a sötétség is kizáró tényezők. Éjszaka csak a vízfelület megvilágított részén megengedett a fürdőzés, de ott is csak a mély víz határáig.

A jogszabály szerint a tó északi és nyugati partjától legfeljebb ötszáz, a déli parttól ezer méterre lehet eltávolodni
Fotó: Kurucz Árpád
Előírás az is, hogy hat éven aluli és az úszni nem tudó 14 éven aluli gyermekek csak felnőtt felügyelete mellett tartózkodhatnak a tóban – sorolja a portál a szigorú szabályokat. Aki tiltott helyen fürdik, szabálysértést követ el. Emiatt a közterület-felügyelő, a természetvédelmi őr, az önkormányzati természetvédelmi őr, a halászati őr is szabhat ki 5–50 ezer forint helyszíni bírságot, de ha feljelentik az illetőt, akkor 5–150 ezer forintot kell később fizetnie.
A legbiztonságosabb a kijelölt fürdőhelyeken való strandolás, mert ott az üzemeltetőnek olyan feltételeket is garantálnia kell, amelyek egy fürdésre használt szabad partterületen nem biztos, hogy adottak. A kijelölt fürdőhely egyformán lehet fizetős és szabadstrand. Itt az üzemeltető kötelessége, hogy vendégenként tíz négyzetméternyi pihenést szolgáló területet, a gépjárműveknek pedig parkolóhelyet biztosítson.
Ezen strandok higiéniája is megbízhatóbb, mivel a különféle területeket állandóan tisztán és rendben kell tartani, van hulladékgyűjtő edény, zuhany, minőségi ivóvíz, elsősegélynyújtó felszerelés, kötszer. Naponta tisztítják a fürdésre igénybe vett vízfelületet, a partot, az építményeket. Az is előírás, hogy a fizetős strandokon nemenként elkülönített, kézmosóhellyel rendelkező illemhelyet kell biztosítani, amely fizetős strand esetén ingyen elérhető.
Ha éppen nem egy, a strandon elkeveredett kisgyereket keresnek aggódó hozzátartozói, a hangosbemondón több információt is köteles megosztani a strand a látogatóival. Így például tájékoztatnak a víz minőségéről, mélységéről, hőmérsékletéről, a használati szabályokról és egyéb közérdekű információkról, például a napi UV-sugárzási szintről. Ahol legalább félezren megfordulnak naponta, ott úszómester gondoskodik a rendről, ahol ezernél is többen vannak, ott szakképzett ápoló vagy orvos is jelen van. Gyermekek csoportos strandolásakor külön mentőőr figyel a kicsikre.
A vízi balesetek megelőzésére
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság felhívása szerint úgy kerülhetők el a vízi balesetek, fulladásos esetek, ha például II. fokú viharjelzés esetén (percenként 90-szer felvillanó sárga fényjelzés) távol maradnak a fürdőzők, illetve a csónakosok a víztől, de az úszni nem tudók, gyengén úszók békés időjárás esetén is csak sekély vízben tartózkodjanak. Akik erősödő szélben csónakkal, fürdőeszközzel elsodródtak, lehetőség szerint maradjanak a csónakban, amíg kisebb vízre érnek, vagy ameddig megérkezik hozzájuk a segítség – tanácsolják a vízi rendészek. Azt viszont nem javasolják, hogy a mély víz felé ússzunk az elsodródott játékok, matracok után, illetve hogy fürdés, fürdőeszköz használata előtt nagy mennyiségű alkoholt fogyasszunk. Az sem szerencsés, ha valaki közvetlenül étkezés után megy úszni, és jobb az óvatosság akkor is, ha felhevült testtel ugranánk hirtelen a vízbe vagy elaludnánk a tűző napon a csónakban, fürdőeszközön. – A tragédiákat szinte minden esetben az emberi felelőtlenség, illetve a rendkívüli meleg időjárás során bekövetkező rosszullétek okozzák. A vízbefulladások jellemzően a délutáni órákban történnek, ekkor van a nap hőmérsékleti csúcspontja, annak minden káros hatásával – hőguta, napszúrás, túlhevülés – együtt. A legtöbb tragédia a strandokon vagy azok közvetlen közelében történik a parttól 4-500 méterre – ismertette a balatoni rendészet. Az emberi felelőtlenség mögött húzódó okok általában az úszni tudás hiánya vagy a túlhevülés során vízibicikliről, vízi járműből vagy egyéb fürdőeszközről való hirtelen vízbe ugrás, a nagymértékű alkoholfogyasztás és a túlzott fizikai igénybevétel. A hatóság azt kéri mindazoktól, akik a Balatonban fürdenek, a tavon közlekednek, hogy tartsák be a jogszabályokon kívül az alapvető óvatossági szabályokat – ez egyébként az ország valamennyi fürdőhelye esetén megszívlelendő tanács. A rendkívüli melegben a turisták vegyék figyelembe a hatóságok által adott tanácsokat is, és figyeljenek embertársaikra – lehetőség szerint segítsenek minden esetben a bajbajutottaknak – áll a szezon eleji felhívásban.