Megkockáztatjuk: a végső győztes nagy valószínűséggel innen, a felső ágról kerül ki, azaz Uruguay, Franciaország, Brazília és Belgium közül valamelyik válogatott csapatkapitánya emelheti magasba a moszkvai Luzsnyiki-stadionban július 15-én a FIFA World Cup Trophy nevű, 18 karátos aranyból készült, 4,97 kilós vándorserleget, amelyet a döntő napjáig a FIFA zürichi páncélszekrényében őriznek. (A majdani világbajnok egy 50 ezer dollár értékű másolatot kap örökbe.) Távirati stílusban: ez a kvartett magába foglalja a torna toronymagasan legjobban védekező csapatát, Uruguayt s a sziporkázó támadójáték felkent mestereit, a franciákat, belgákat és brazilokat.
Az uruguayi szurkolóhad már bevette Nyizsnyij Novgorodot, az 1221-ben alapított ősi orosz várost, amely egy ideig a Gorkij nevet viselte. Az El País, a legnagyobb példányszámú uruguayi napilap egy hatalmas transzparenssel felvonuló csoport fotóját közli, a molinón a mankóval közlekedő szövetségi kapitány, Óscar Washington Tabárez képével, s a felirattal: Gracias! A hála valóban megilleti a 71 éves mestert (El Maestro a beceneve), hiszen remekül összerakta a csapatot, különösképpen a védelmet, amely ez idáig mindössze egy gólt kapott négy mérkőzésen.
Csakhogy Tabáreznek most sokkal jobban fáj a feje, mint a lába; Edinson Cavani, a portugálokat két remek góljával kivégző PSG-csatár a nyolcaddöntőben vádlisérülést szenvedett, s az El País szerint kizárt, hogy ma játsszon a franciák ellen. Helyettese minden bizonnyal Christian Stuani, a Girona 31 éves támadója lesz, aki 42 válogatottsága alkalmával 5 gólt szerzett. Nem ugyanaz a szint, mint a 105 válogatott meccsén 45 gólt szerző Cavani…

Edinson Cavani aligha játszhat a franciák ellen
Fotó: Reuters
A franciáknál Didier Déschamps kapitány egyetlen gondja, hogy Blaise Matuidi, a Juventus jobb oldali középpályása sárga lapok miatt nem léphet pályára. Képet alkothatunk Déschamps „gondjairól”, amikor felsoroljuk a számításba jöhető helyetteseket: Corentin Tolisso (Bayern), Steven Nzonzi (Sevilla), Thomas Lemar (Atlético Madrid), Ousmane Dembélé (Barcelona). Az ilyen gondot alighanem a világ bármelyik szakvezetője elfogadná. A L’Équipe címlapján egyébként
Griezmann és Godín szerepel, mindketten az Atlético Madridban játszanak, és amit alighanem kevesen tudnak, az uruguayi centerhalf a francia csatár fiának a keresztapja. A cím: Testvérek egymás ellen.
Ha lehet, még nagyobb érdeklődés kíséri Kazanyban a Brazília–Belgium összecsapást, amely az eddig látottak alapján alighanem az előre hozott döntő. A belgiumi Andenne-ben élő Kenderesi István, a Vasas egykori kiváló kapusa a magyar válogatottat a Benelux államok megfigyelőjeként segíti. „Kenőcs” próbált elfogulatlan lenni, kevés sikerrel. „A belga–japán szerintem a vb eddigi legjobb meccse volt, amit kis híján elbuktak De Bruyne-ék, méghozzá az elbizakodottságuk miatt. Azt hitték, elég, ha csak kimennek a pályára, és a minőség, a klasszis magától diadalmaskodik.
Hát ezen a világbajnokságon ilyen nincs, itt meg kell szakadni a győzelemért! – mondta a 76 éves szállodatulajdonos.
– A 3-2-es siker fő részese Roberto Martínez szövetségi kapitány, akit pedig sokat szapultak Nainggolan kihagyása miatt. A belga tévé szpíkere a japánok 2-0-ás vezetésénél sírva könyörgött Martíneznek, hogy állítsa már be Batshuayit, de a spanyol Fellainit és Chadlit küldte be, s mindketten gólt szereztek. Utána a kommentátor nyilvánosan elnézést kért a kapitánytól.”

Kevin de Bruyne és Gabriel Jesús – Manchesterben egymásért, ma a vb-n egymás ellen küzdenek
Fotó: Reuters
Kenderesi elmondta, hogy a 94. percben szerzett Chadli-góllal 280 eurót nyert, ugyanis 100 euróval, kötésben megfogadta a brazil és a belga győzelmet.
„A negyeddöntőre is felteszek valamennyi pénzt, természetesen a belgák sikerére. Ha posztonként összehasonlítjuk a két válogatottat, semmivel sem maradnak le Hazard-ék Neymarék mögött. A gyenge pontnak Kompanyt tartom, akit több hónapos kihagyás után tett be Martínez a japánok ellen, és aki benne volt a második gólban. Félek, a brazilok ellen is összehoz legalább egyet a saját kapuja előtt.”
Az O Globo lehengerlő fotókat közöl arról a fiesztáról, amellyel a brazil szurkolók fogadták Kazanyban Neymarékat. Az újság csemegézik a klubtársak egymásnak feszüléséről; megírja, hogy Chelsea-ben Willian legjobb barátja Eden Hazard, s azt is, hogy a brazil támadó középpályás milyen sokat szokott kapura rúgni az edzéseken Courtois-nak. De a Manchester Cityben is együtt játszik Danilo, a brazil hátvéd, Fernandinho, a védekező középpályás, Gabriel Jesús, a center, továbbá Ederson, a válogatott tartalékkapusa a belga középhátvéddel, Vincent Kompanyval, valamint az irányítóval, Kevin de Bruyne-val. De még nincs vége a klubtársak csatájának: a PSG-ben a belga Meunier a jobbhátvéd, míg a brazil Neymar, Thiago Silva és Marquinhos a mai ellenfelet erősíti. Vagy vegyük a Liverpoolt: Firmino ontja a gólokat,
Mignolet pedig a kapuban remekel. Végül ott a Barcelona, egyfelől Coutinhóval és Paulinhóval, másfelől Vermaelennel.
Egy biztos: péntek estére a barátság felfüggesztve.
Negyeddöntők: Uruguay–Franciaország, Nyizsnyij Novgorod, jv.: Ivan Pitana (argentin), 16.00 (M4 Sport), Brazília–Belgium, Kazany, jv.: Milodard Mazics (szerb), 20.00 (M4 Sport).
NEYMAR ARCAI
Neymar lőtt már fontos gólokat, fűződik a nevéhez gólpassz is, tehát egyáltalán nem haszontalanul tölti az időt a pályán, ám az emberek mégsem a játéka minősítésével, hanem a színészi alakításaival foglalkoznak. Mémek százai szólnak róla, azt a videót például több millióan látták már, amelyben egy buktatás után fájdalmasan végigfetrengi az egész földkerekséget a stadionból indulva keresztül dzsungeleken és sivatagokon több nagyvárosig. Kikelt ellene a mexikói szövetségi kapitány, Juan Carlos Osorio, valamint a korábbi dán kapus, Peter Schmeichel, és erősen bírálta Lothar Matthäus, Alan Shearer és Eric Cantona is.
Egy svájci cég, az RTS kiszámolta, hogy a PSG brazil csillagának ápolása miatt eddig tizennégy percig állt a játék, azaz meccsenként négy és fél percet töltött a gyepen fekve. Tegyük hozzá, hogy a világbajnokságon ellene szabálytalankodtak a legtöbbször – egész pontosan 23-szor –, tehát nem kap kíméletet a védőktől. Ő maga a Mexikó elleni meccs után így reagált a lesújtó véleményekre: „Ez bonyolult. Nem olyan, amit irányítani tudok, egyszerűen jön a fájdalom.”
A közösségi oldalak tanúsága szerint a futball közvéleményében Neymar látványos és hosszú szenvedései nem keltenek együttérzést. Ennek okát José Mourinho abban látja, hogy mások is rengeteget színészkednek, és a közönség már annak sem igen hisz, akinek tényleg komoly fájdalmai vannak. Védelmére kelt a vb-ken 15 gólig jutott honfitársa, a legendás Ronaldo is: „Neymar intelligens játékos, tudja, hogy védje meg magát, de a játékvezetőknek is nagyobb lenne a feladatuk ebben. Ha folyamatosan rúgnak valakit, az jogosan érezheti azt igazságtalannak. Az újságok csak ki akarják tölteni a helyet ezzel.”
Ma meglátjuk, Neymar melyik arcát mutatja. Azt viszont tudni kell: a belga védők sem a puhaságukról híresek. (Pajor Gyulai László)