Hugo Lloris nem babonás. A francia kapus bő egy órával a kezdés előtt érkezett melegíteni. Szerdán, az elődöntőben ugyanebben a stadionban a vesztes csapat kapusa, Jordan Pickford lépett először színre, annak – angol szempontból – rossz vége lett.
Pontban egy órával a kezdés előtt a többi gall futballista is megérkezett: Griezmann halálsápadt ábrázattal mocorgott az öltözőfolyosón, a cserejátékos Adil Rami lapogatta meg néhányszor, hogy magához térjen. Kylian Mbappé szigorú arcberendezéssel pörgette fel magát a meccsre. Zengett az „Allez, les Bleus!”, de csak néhány percig tartott a lendület.
Bezzeg amikor a 32 éves Daniel Subasic, majd Luka Modric és a többi horvát mezőnyjátékos kilépett az „aranykapuba”, szinte felrobbant a hangorkántól a Luzsnyiki. Ha ekkor, csak a testbeszéd alapján kellett volna tippelni a világbajnokra, akkor mindenki a horvátokat mondja. Nyugodt, szinte pimasz lazasággal jelent meg a délszláv delegáció, mint ha eddig bármikor is le tudta volna győzni a franciákat (ahogy nem…), s mintha a vb-döntő is csak valami bagatell bajnoki meccs lenne. De hát miért is izgultak volna a horvátok?
Luka Modric az utolsó tíz döntőjén győztes csapatban szerepelt, a franciák vezére, Antoine Griezmann kikapott a Real elleni két BL-döntőben, két éve a franciákkal elbukta a portugálok elleni Eb-finálét. Szóval, valahol érthető, hogy Modric miért mosolygott és Griezmann miért nem. A végén pont fordítva alakult…
A megnyitóhoz még egy giccsadagot rápakoltak az oroszok a záróünnepségre, de túlélte a nézősereg. Pontban este hatkor elkezdődött az európai villanyfényes rangadókhoz képest korai vb-döntő. Az első „komoly” kérdésre gyorsan megszületett a válasz: a horvát középhátvéd, Domagoj Vida labdaérintéseit nem kísérte füttyszó, mint az angolok ellen. Zengett a Luzsnyiki, de nem Vida miatt. Hatalmas elánnal kezdett Horvátország, Dalic csapata – akkor még – nem tette meg azt a szívességet a franciáknak, hogy fejjel menjen a falnak.

Mbappé, a torna legjobb fiatal játékosa csapata harmadik gólját lövi Subasic kapujába
Fotó: REUTERS/Darren Staples
A franciák negyedóra múlva merészkedtek előre, Ivan Rakitic akart köténypasszal felszabadítani, ebből labdavesztés, majd horvát szabálytalanság lett. Griezmann állt a szabadrúgáshoz letett labda mögé, és kiosztotta negyedik gólpasszát a vb-n – Mario Mandzukicnak. A horvát center a saját kapujába csúsztatott. Ez volt a világbajnoki döntők történetének első öngólja. Mandzukic kisvártatva jóvá tette a hibáját, ügyesen fejelt tovább a 16-oson belül egy labdát, jött Perisic, és kilőtte a bal sarkot, 1-1.
Az egyenes kieséses szakaszban negyedszerre jöttek vissza hátrányból a horvátok. Tombolt a Luzsnyiki – aztán elnémult. Egy szöglet után Perisic kezére pattant a labda, Pitana játékvezetőnek fogalma sem volt, mit ítéljen. Rászóltak a fülére, kiment oldalra, megnézte az esetet, majd a 11-espontra mutatott.
Griezmann hatalmas füttykoncert közepette nekifutott, és higgadtan behelyezte a kapuba a második francia gólt. A sajtóterasz mellett ülő brazilok (!) heves „Croazia!” – rigmussal fejezték ki a véleményüket. Két ígéretes beíveléssel zárták az első félidőt a horvátok.
Majd egy Rebic-bombával folytatták a másodikat, Lloris nagyot védett. Hat percre rá nem a focié volt a főszerep, négy civil ember szaladt a pályára egy horvát támadás közben, Mandzukic és Lovren is besegített a biztonságiaknak, a földre lökték a rendbontókat.
A meccs nem sok jót sejtetett horvát szempontból. Fogyott az erő, és a franciák csak erre vártak. Paul Pogba góljával eldőlt a vb-döntő, pedig még fél óra volt hátra. A francia tábor éppen a Marseillaise-t énekelte, amikor Mbappé is betalált, 4-1. A Luzsnyiki orosz érzelmű része „Rosszija, Rosszija” rigmussal szórakoztatta magát. Mandzukic pedig góllal: Lloris cselezni próbált, a horvát center beletette a lábát a passzba, ami a kapuba vágódott. Pogba és Mbappé még elbohóckodott egy-egy ziccert a végén, de az eredmény nem változott.
Az utóbbi évek legszórakoztatóbb vb-döntője hat gólt hozott. Csak az 1958-as brazil–csehszlovák finálé (5-2) volt gólokban gazdagabb. Pelé után idén újra volt húsz éven aluli gólszerző a döntőben a 19 éves Kylian Mbappé személyében.

Az esélyesebb Franciaország győzött az önmagát szintén felülmúló Horvátország ellen a Luzsnyiki-stadionban
Fotó: MTI/EPA/Facundo Arrizabalaga
Az éremosztás előtt átadták az egyéni díjakat. A díjátadó Gianni Infantino és Vlagyimir Putyin is szórványos füttyöt kapott, de ez még semmi nem volt ahhoz képest, amit a jelen nem levő gólkirály Harry Kane, és – a horvát drukkerektől – az argentin játékvezető kapott. A vb legjobb játékosát, Luka Modricot óriási tapssal jutalmazták, a legjobb húsz éven aluli labdarúgó Kylian Mbappé, a legjobb kapus a belga Thibaut Courtois lett.
Franciaország második vb-címét szerezte, az 1998-as siker részese, Didier Deschamps húsz évvel később szövetségi kapitányként is felért a csúcsra. Mario Zagallo és Franz Beckenbauer után ő a harmadik, akinek sikerült ez a bravúr. Napóleonnal ellentétben az ő oroszországi hadjárata győzelemmel végződött. Horvátország szépen halt meg, a négy és fél milliós lakosságú ország válogatottja kivívta a világ tiszteletét.
Labdarúgó-világbajnokság. Döntő: Franciaország–Horvátország 4-2 (2-1), Moszkva, vezette: Pitana (argentin). Gólszerzők: Mandzukic (öngól, 18.), Griezmann (39., 11-esből), Pogba (59.), Mbappé (65.) illetve Perisic (28.), Mandzukic (69.). A harmadik helyért: Belgium–Anglia 2-0 (1-0), Szentpétervár, vezette: Faghani (iráni). Gólszerzők: Meunier (4.), Hazard (80.).
Három lövés – négy gól
Ahogy az már lenni szokott, a győzteseknek kis időbe telt, mire sikerült feldolgozniuk a diadalt. „Azt sem tudom, hol vagyok – hitetlenkedett közvetlenül a lefújás után Antoine Griezmann, a franciák második góljának szerzője. – Nagyon nehéz mérkőzés volt, a horvátok óriásit játszottak. A büntetőmről csak annyit, megfordult a fejemben, hogy panenkázom, mint Zidane (a 2006-os vb-döntőben – a szerk.), de végül belsővel lőttem. Ma este bulizunk, majd holnap hazautazunk Franciaországba, és a buli ott folytatódik!”
Didier Deschamps, a győztesek szakvezetője : „Csodálatos érzés újra világbajnoknak lenni. Nem játszottunk valami fantasztikus meccset, de mentálisan nagyok voltunk. És szereztünk négy gólt. Ez szerintem nem akármi. Két éve elvesztettük otthonunkban az Eb döntőjét, onnan kellett felállnunk. Négy évig a világ tetején lesznek a játékosaim. Jó franciának lenni, éljen a Köztársaság!”
Zlatko Dalic, horvát szövetségi kapitány: „Gratulálok Franciaországnak. Jól játszottunk az első 20 percben, aztán kaptuk azt az öngólt… De feltámadtunk, kiegyenlítettünk, és akkor jött az újabb csapás, a büntető. A franciák három lövésből négy gólt rúgtak. Gratulálok a játékosaimnak, szerintem ez volt a legjobb meccsünk a világbajnokságon. Egy olyan erős ellenféllel szemben, mint Franciaország, nem lenne szabad hibázni. Kicsit szomorú vagyok most, de nagyon büszke!”