Az Oroszország – Szaúd-Arábia nyitómérkőzés előtt szűk másfél órával a spanyol válogatottal világ- és Európa-bajnok Iker Casillas az orosz szupermodell Natalja Vogyjanova társaságában a játéktérre hozta – egy erre a célra tervezett Louis Vuitton bőröndben – a FIFA Világkupát, hogy megmutassa a gyülekező közönségnek, milyen trófea elnyeréséért küzdenek majd a csapatok több mint egy hónapon keresztül.
Ezt követte a csapatok bemelegítése, majd mintegy fél órával a kezdőrúgást megelőzően megkezdődött a showműsor. Először Csajkovszkij zenéje hangzott fel videobejátszásban Jurij Basmet hegedű- és Danyiil Trifonov zongoraművész előadásában egy a Moszkva folyóra épített színpadról, aztán a kétszeres aranylabdás, a nemzetközi szövetségnél háromszor a világ legjobbjának választott 41 éves Ronaldo és Robbie Williams futballozott gyerekekkel. A folytatásban a 44 éves brit előadó énekelt táncosok és freestyle-futballisták gyűrűjében, őt pedig Alekszandr Boldacsev hárfaművész váltotta a színpadon.
Pár pillanattal később az orosz mitológiából ismert tűzmadár hozta a küzdőtérre a 30 éves tatár származású szopránénekes Garifullinát, aki egy újabb Williams-szám után elénekelte vele az Angyalok című dalt. A színpadon a 32 táncos pár a világbajnokságon részt vevő csapatokat jelenítette meg.
Hamarosan a pályára került a vb hivatalos labdája az adidas Telstar 18, és a program főszereplői, a világbajnokság kabalafigurájával, a Zabivaka nevű szürkefarkassal együtt elvégezték a szimbolikus kezdőrúgást.
A zenés műsor Robbie Williams újabb előadásával zárult.
A folytatásban már a hivatalos nemzetközi mérkőzések előtt szokásos ceremónia zajlott azzal kiegészítve, hogy a tribünről köszöntötte a szurkolókat Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki azt emelte ki, hogy a labdarúgás több milliárd embert egy csapatba kovácsol, s abban nem számítanak a különbségek. Ezt követően Gianni Infantino, a nemzetközi szövetség (FIFA) elnöke szólalt fel, melyben kijelentette, a következő hónapban a futball meghódítja Oroszországot, Oroszországból pedig a világot.
A 800 közreműködővel megvalósult nyitóműsort – amely a korábbiaknál rövidebb volt és egészen közel került a kezdőrúgáshoz – az orosz Pervij Kanal (Channel One Russia) szervezte. A program kreatív igazgatója Feliksz Mihajlov volt, aki az oroszországi vb korábbi hivatalos eseményeinek körítéséért is felelt, kezdve a selejtezők sorsolásával.
Az első meccs rögtön a megnyitó után kezdődött, az Oroszország–Szaúd-Arábia találkozón meg is született az első találat, ezt az oroszok játékosa, Gazinszkij szerezte a találkozó 12. percében.
A két csapat összeállítása:
OROSZORSZÁG: Akinfejev – Mário Fernandes, Kutyepov, Ignasevics, Zsirkov – Gazinszkij, Zobnyin – Szamedov, Dzagojev, Golovin – Szmolov
SZAÚD-ARÁBIA: al-Majuf – al-Breik, Oszama Havszavi, Omar Havszavi, al-Sahrani – Otajf, al-Dzsasszim, al-Faradzs – al-Sehri, al-Davszari, al-Szahlavi
„OROSZORSZÁGBAN HINNI KELL!”
Sepp Blatter 2010. december 2-án jelentette be, hogy Oroszország rendezheti a 2018-as labdarúgó-világbajnokságot. Blatter azóta dicstelenül, hatalmas felháborodás, ügyészségi és FBI-vizsgálatok közepette távozott a FIFA éléről, a házigazda viszont évek óta hatalmas erőkkel készült a vb-re. Vlagyimir Putyin reméli, hogy nemcsak a szervezés lesz elsőrangú, hanem a szbornaja is. Ma kiderül, van-e alapja az elnöki óhajnak. Délután az Oroszország–Szaúd-Arábia nyitómérkőzéssel megkezdődik a XXI. labdarúgó-világbajnokság.
„Oroszországot, ész, el nem éred; méter, sing sose méri fel: külön úton jár ott az élet – Oroszországban hinni kell!” A XIX. századi orosz romantikus líra egyik legtöbbet idézett sorait, Fjodor Ivanovics Tyutcsev versét citálják az oroszok a vb kezdete előtt. Ha valakinek megingott volna a hite a rendező országban, akkor június közepétől július közepéig bizonyosan kellemes meglepetés éri.
A stadionépítésre, közlekedésre, mindenekelőtt a biztonságra és persze az idegenforgalomra őrült összegeket költött a házigazda, a sportesemények megrendezésében tapasztalt Oroszország. Szocsiban téli olimpiát, Szentpéterváron jégkorong-, Kazanyban úszó vb-t, a moszkvai vb-döntő helyszínén, a Luzsnyiki-stadionban labdarúgó Bajnokok Ligája-döntőt rendeztek az elmúlt évtizedben.
(Beharangozó írásunkat teljes terjedelmében IDE kattintva olvashatják!)