A szakember kiemelte, hogy az egyiptomi csapat győzelmi kényszerben lépett pályára, ezáltal játékosaira nagyobb nyomás nehezedett. Az afrikai együttes az Uruguaytól elszenvedett 1-0-s vereséggel mutatkozott be az A csoportban, szemben az oroszok 5-0-s győzelmével Szaúd-Arábia felett.
„Ahogy telt az idő, ellenfelünknek egyre sürgetőbb lett az eredmény” – közölte Csercseszov. Hozzátette: a 47. percben esett vezető góljuk után ez fokozódott.
„Ettől még idegesebbek lettek, amit sikerült kihasználnunk, és további két góllal növeltük az előnyünket” – utalt a szakember arra, hogy a házigazdák csapata a 62. percben már 3-0-ra vezetett.
Az orosz kapitány szerint minden gárda képes 45 percen keresztül koncentrálni, de az idő múlásával ez „egyre nehezebbé válik”.
Csercseszov a kezdőcsapat összeállításával kapcsolatban elmondta, hogy kielemezték az egyiptomi válogatott több találkozóját, és az ellenfél erősségeit, valamint gyengeségeit figyelembe véve arra a megállapításra jutottak, hogy az erősebb fizikummal rendelkező Artyom Dzjubának szavaznak bizalmat a kezdőcsapatban, míg a Szaúd-Arábia ellen kezdő Fjodor Szmolovot a cserék közé jelölik. Dzjuba az oroszok harmadik gólját szerezte kedden, míg az első csoportmérkőzésen csak csereként lépett pályára a 70. percben – Szmolovot váltotta -, bár egy perccel később máris eredményes volt.
Az oroszok hat ponttal és 8-1-es gólkülönbséggel állnak az A csoport első helyén, amennyiben Uruguay a szerdai (mai) mérkőzésen nem kap ki Szaúd-Arábiától, a házigazda az utolsó csoportmérkőzéstől függetlenül bejut a nyolcaddöntőbe. Az orosz csapat hétfőn Uruguay ellen játssza utolsó meccsét a négyesben.
Orosz sajtó: a szbornaja legújabb kori történelmének legjobb eredményét érte el
Egyiptomot legyőzve az orosz válogatott, a szbornaja az ország legújabb kori történelmének legjobb eredményét érte el labdarúgó-világbajnokságon, mert hat pontjának és kiváló gólkülönbségének köszönhetően szinte biztosan továbbjut a csoportból – írta szerdán az idei torna házigazdájának online és nyomtatott sajtója.
A kommentárok rámutattak, hogy Oroszország már szerdán hivatalosan a nyolcaddöntőbe kerülhet, ha a szaúdiak nem győzik le a csoportfavorit uruguayiakat. Az orosz tévécsatornák helyszíni tudósításban számoltak be az újabb győzelemtől mámoros szurkolók ünnepléséről Moszkva és Szentpétervár belvárosából.
„Bárhogy is végződjön válogatottunk számára ez a világbajnokság, ez a június közepi hét és a két megnyert kezdő mérkőzés mindig különleges emlék lesz számunkra. Ugyanúgy, mint a magyarok felett 1986-ban (a mexikói vb-n) aratott 6-0-s kozmikus győzelem.” – írta a Szovjetszkij Szport.
A szaklap elismerte, hogy kedd este az egyiptomi Ahmed Faszj öngóljáig a mérleg nyelve mindkét irányba kilengett és hogy „egy kóbor és ostoba gól” az orosz kapuba is berepülhetett volna. Méltatta Mohamed Szalah játékosi nagyságát, aki kiharcolta a becsületgólt csapata számára, ugyanakkor rámutatott, hogy miközben az egyiptomi sztárnak nem segítettek a társai, Gyenyisz Cserisev és Artyom Dzjuba találatának kidolgozásában az egész csapat szerepet játszott.
A lap szerint ez volt a fő különbség nemcsak Oroszország és Egyiptom, hanem a mai és a három héttel, három hónappal és a három évvel ezelőtti orosz válogatott között.
„Háromheti edzőtáborozás alatt (a csapat) a felismerhetetlenségig megváltozott, mind fizikai, mind emberi értelemben. Egységes egésszé vált a megnyilvánulásaitól a támadáson át a villáminterjúkig. De a közös cél nem láncolja le vagy köti gúzsba, ahogy számos elődjét, játékában világosan érezhető a gondolat és a lélek szabadsága. Igen, ezek a gondolatok és ez a lélek szigorú munkarendnek vannak alárendelve, de senki sem szegi szárnyukat. Válogatottunk ezért úgy szárnyal a pályák fölött, mint senki más ezen a bajnokságon. És úgy zúzza szét ellenfeleit, ahogy még se Franciaország, se Anglia, se Belgium nem zúzta” – szólt az elemzés.
„Lehet, hogy nem adatik meg számára, hogy messzire jusson, de arra a két győzelemre, amelyekkel már megajándékozott bennünket, öröké fogunk emlékezni. És igen, igen! – mesélni fogunk róluk az unokáinknak.” – írta az újság.
„Nem hittünk bennük, ők pedig megajándékoztak bennünket a boldogsággal” – ugratta ki címben az orosz válogatottal kapcsolatban megváltozott hazai hozzáállást a Szport-Ekszpressz című portál. A cikk emlékeztetett rá, hogy a szurkolók lemondtak már a játékosokról és elvesztették a hitüket Sztanyiszlav Csercseszov szövetségi kapitányban is, aki azonban a saját útját követve az első két csoportmérkőzésen mind a taktika, mind a csapatösszetétel szempontjából erős teljesítményt mutatott.
„Nem tudjuk, miként alakul majd válogatottunk sorsa ezen a világbajnokságon. Lehet, hogy arat még néhány fényes győzelmet, de az is lehet, hogy nem jut túl a nyolcaddöntőn. De most már kötelesek vagyunk arra emlékezni, hogy ez az edző és ez a csapat, amelyet a nép – a szurkolók, a szakértők és az újságírók – tetőtől talpig sértésekkel bélyegzett meg, már most nagy boldogsággal ajándékozott meg bennünket”. – fogalmaztak a honlapon.
A Kommerszant című lap online kiadása közvélemény-kutatásának szerda reggeli állása szerint a válaszadók csaknem 28 százaléka „realista”, s úgy gondolja, hogy Oroszország a csoport második helyéről jut be a legjobb 16 közé, ahol aztán el is vérzik. A csütörtökön záruló felmérés azt mutatja, hogy a döntőbe jutásban 13,5 százalék hisz.
Az NTV orosz televízió egyik politikai vitaműsorának ukrán vendége, Vjacsezslav Kovtun politológus azzal próbálta meg lehűteni a házigazdák lelkesedését, hogy Oroszország a csoportjából továbblépve Spanyolországgal vagy Portugáliával találhatja magát szembe, aminek az eredménye „adios amigos!” lesz, és az oroszok idegennek fogják érezni magukat a hazájukban zajló ünneplésben.