Összesen 2205 pályázat érkezett az Országos Bírói Hivatal (OBH) elnöke által meghirdetett nyolcvankilenc közigazgatási bírói álláshelyre – derül ki a szervezet kedden kiadott közleményéből. A hivatal közlése szerint a pályázók a bírók és bírósági titkárok köréből, valamint a köztisztviselői karból kerültek ki. A megújult szabályozás hozzájárult ahhoz, hogy a közigazgatási jog területén dolgozó, elhivatott, magukat következetesen képző szakemberek mind a bírósági szervezeten belülről, mind azon kívülről a szakmai múlt egyenlő elismerésével pályázhattak – áll az OBH által közzétett tájékoztatóban.
A pályázatokat két ütemben írta ki a testület elnöke. Az első körben negyvenöt, a második körben pedig negyvennégy állást hirdettek meg a törvényszékek. A benyújtott pályázatok közel nyolcvanöt százaléka volt érvényes, ami azt jelenti, hogy 1879 jelentkezőt találtak megfelelőnek.
A nyolcvankilenc közigazgatási bírói álláshelyet hatvan új kinevezéssel és huszonkilenc áthelyezéssel sikerült betölteni. A kinevezések első ütemben huszonegy, a második ütemben pedig harminckilenc pályázót érintettek. Az áthelyezések szintén két körben történtek, először huszonnégy, másodjára öt bírót helyeztek át.
Mint ismert, a magyar kormány elfogadta azt az alkotmánymódosítást, amely önálló közigazgatási bírósági rendszer létrehozását eredményezte. Ennek megfelelően az új bírósági fórumon döntenek majd azokról a jogvitákról, amelyek érintik a közigazgatást – így a járási és megyei kormányhivatalok döntéseit, a jegyzői határozatokat, illetve a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, a Gazdasági Versenyhivatal vagy a Közbeszerzési Döntőbizottság bírósági jogorvoslatát.
Emlékezetes, a baloldal aggályosnak látta és pártbíróságok létrehozását vizionálta, ezzel szemben a valóság az, hogy az önálló, rendes bírói szervezettől elkülönülő közigazgatási felsőbíróság nem a XXI. század – vagy a kormány – találmánya.
Remes Gábor, a Fővárosi Törvényszék közigazgatási ügyszakos csoportvezető bírája egy korábbi, lapunknak adott interjújában kiemelte: az, hogy kívülről – tehát nem a bírósági szervezeten belülről – érkeznek a közigazgatási bíróságokra pályázók, nem ördögtől való, hiszen a pályázatok eddig is nyitottak voltak. Ez azért fontos, mert a meghirdetett közigazgatási bírósági helyekből tizennyolcat immár külsős bírák töltenek be.