A reménytelenséget, a nyomort és a szabadság hiányát nevezte a legnagyobb magyarországi problémának Vona Gábor. A Jobbik elnöke szombaton Soltvadkerten tartott előadást a párthoz közel álló értelmiségi holdudvarnak. A zártkörű tanácskozáson Vona elmondta: az általános politikai reménytelenség abban testesül meg, hogy az emberek már nem hisznek a politikai változásban. „Ma már az az általános nézőpont a politikai pártokról, hogy mindenki lop, így sokan alternatívát sem keresnek”.
„Ez az ellenzék kritikája, de egyben a Jobbik kritikája is, hogy nem tudott átütő mondanivalóval kikerülni a Fidesz árnyékából. Ennek ellenére a Jobbiknak van a legnagyobb esélye arra, hogy alternatíva legyen egy következő kormányváltásnál” – mondta Vona Gábor.
Hosszas történelmi okfejtésében a Jobbik elnöke „általános reménytelenséget” tapasztal ma is a magyarság lelkében. „A több évszázados kudarcok ránk telepedtek, ennek a diagnózisát más több tudós is megállapította, viszont a hibák kijavítására már nem érkezett gyakorlatias, pragmatikus válasz” – mondta a politikus. Szerinte a magyarság megmaradásának a kulcsa a győztes tudat elsajátítása, vagyis a sikereinket át kell vinnünk a lelkünkbe is.
A Jobbik elnöke részletesen ismertette, hogy miért kezdte el a hídépítést a politikában. Kifejtette: nincs más út arra, hogy szavazati többséghez jusson a párt, meg kell szólítani másokat is, ez az egyetlen alternatíva. Hozzátette: ez egy veszedelmes kísérlet, hiszen egy kényelmes ellenzéki szavazóbázissal rendelkező háttérből kockára kell tenni mindent. Ebbe bele is lehet bukni, de meg kell próbálni túllépni a jelenlegi kereteken.
Vona Gábor elmondta: azt tapasztalta az országjáró körútjain, hogy továbbra is nagy a nyomor Magyarországon. Szerinte ennek az az egyik fő oka, hogy a magyarok nem kapnak tisztességes bért a munkájukért. Hangsúlyozta: munkabérek tekintetében a Jobbiknak baloldalibbnak kell lennie a szocialistáknál. Vona szerint konzerválja a hazai nyomort a korrupció, az egészségügy és az oktatás helyzete. Mint mondta, az oktatási rendszernek az lenne a fő feladata, hogy a „sikeres nemzetek embertípusát” bocsássa ki az intézményekből.
A Jobbik elnöke kiemelt problémának nevezte a „belső szabadsághiányt”. Szerinte a polgári Magyarországot épp a Fidesz számolja fel. Példaként elmondta: számos jobboldali értelmiségi nem mert eljönni a Jobbik meghívására, mert attól tartott, hogy valamilyen retorzió éri a munkahelyén. A Jobbik határozottan rendpárti, ugyanakkor kormányra kerülése esetén sokkal demokratikusabb lesz, mint most a Fidesz.
Vona Gábor elmondta, hogy számos olyan intézkedést tovább tudna vinni, amit a Fidesz elkezdett. Példaként kiemelte a Fidesz nemzetpolitikáját, a migrációs ügyekben tett lépéseket, a családi támogatások rendszerét. Vona kijelentette: „A Fidesz költségvetési politikája feszes és takaros, ezt én magam is nagyon értékelem.” Hozzátette: ugyancsak sok pozitív döntés született az EU-val szemben a magyar szuverenitással kapcsolatban. Ebben a kérdésben ugyanakkor sokkal aktívabb politikát vár a Jobbik elnöke. „Vissza kell szereznünk a piacainkat, gazdasági szabadságharcot kell indítanunk az élelmiszer-önrendelkezés terén. Ebben az egész régió a szövetségesünk lehetne” – tette hozzá a politikus.
Vona szerint a kormány diplomáciája nem használja ki kellőképpen a nemzetközi lehetőségeket a magyar ügyekkel kapcsolatban. „Amikor Törökországban előadást tartottam, és beszéltem a székely autonómiáról, nem sokkal később török egyetemisták tüntetést tartottak a román nagykövetség előtt a székely autonómia mellett” – mondta Vona Gábor. Hozzátette: Orbán Viktor vagy Szijjártó Péter kérjen segítséget a török vezetőktől a székely autonómia ügyében.
Vona szerint fel kell tennünk azt a kérdést is, hogy meddig tartanak a demokrácia határai. Nincsenek egyenlőségek minden kérdésben, így például a család és a homoszexualitás között éles különbséget kell tennünk, a családot védelemben kell részesítenük – mondta a pártelnök.
Vona hosszasan beszélt arról is, hogy szerinte az egyetemekre vissza kell vinni a politikát. Kifejtette: azzal, hogy a politikai pártokat kitiltották az egyetemekről, sikerült elérni, hogy a fürdővízzel együtt a gyereket is kiöntötték. Igenis szükség van arra, hogy az egyetemistákkal direkt kapcsolatban legyen a politika, hogy a diákok ne lebutított sajtótereken keresztül találkozzanak a politikával – mondta a Jobbik elnöke.
A legnagyobb ellenzéki párt értelmiségi találkozóján 150-200 fő jelent meg, többségükben olyan közismert, Jobbik-közeli emberek, mint Gregor Bernadett színésznő, Ujkéry Csaba volt bírósági vezető tisztviselő vagy Popély Gyula történész.