Bár a hosszú telet követően valós átmenet nélkül szinte már nyári idő van, a tűzifaprogram kapcsán keletkezett vita. Magyarországon a 2011-ben bevezetett szociális tüzelőanyag-támogatási program jelenleg az alacsony jövedelmű háztartások egyetlen központi lakásfenntartási célú támogatása.
Bár minden ötödik magyar lakást kizárólag fával fűtenek, a központi költségvetés lakhatásra fordított összegének mindössze 1,6 százalékát teszi ki ez a támogatás, és nem is hatékony a szociális tüzelőanyag-támogatás elosztása Magyarországon – véli csütörtökön közzétett tanulmányában a Habitat for Humanity Magyarország nevű civil szervezet.
A jelentés készítői szerint egy jól célzott és megfelelő összegű támogatás csökkentené a kihűléses halálesetek számát. Mint írták, 2016 óta a támogatás mértékét a közfoglalkoztatottak átlaga és a 80 éven felüli lakosok száma alapján állapítják meg, ami sajnos nem mindig mutat egyenes arányt a rászorultak számával az adott településen.
Ezzel szemben a kormányzati szakértők úgy vélik: a helyhatóságok a szociális tüzelőanyag elosztásakor a központi elosztás szabályaitól eltérően, helyi rendeletben határozzák meg a rászorultságot, így a támogatás igazodik a helyi szükségletekhez. A tavalyi négymilliárd forintos keretre pályázó 2255 önkormányzat között idén még egymilliárd forint pluszforrást osztottak szét, és a települések maguk dönthettek arról, kik kapják az ebből vásárolt tűzifát, szenet.
A jelentéssel kapcsolatban megkérdeztük Czibere Károlyt, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárát is. Tájékoztatása szerint az önkormányzatok szociális tevékenységét sok csatornán keresztül 35-40 milliárd forinttal támogatja a kormány.
Az önkormányzatok családsegítői úgynevezett felnőtt jelzőrendszert is működtetnek, s életet, testi épséget veszélyeztető helyzetben pénzbeli, lakhatási, étkezési segítséget nyújtanak, amelyet kiegészít a jól működő tűzifa-támogatási rendszer is. Ez utóbbit pedig egyre több pénzzel finanszírozza az állam.
A program 2011-es indulása óta megötszöröződött a szociális tüzelőanyag támogatására fordított kormányzati források összege – hangsúlyozta az államtitkár.