– Visszautasítjuk azt a megállapítást, amely szerint az egészségügyünket az „anarchia, botrány” summázattal lehet jellemezni, miközben a szakmai alapossággal végzett elemzések egyértelműsítik: ilyen kevés pénzből ennyire hozzáférhető, ilyen magas szintű ellátás a fejlett országokban sem általános – közölte tegnap, a rendkívüli elnökségi ülés után a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) és az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesülete (EGVE), visszautasítva az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnökének hétfői lapszámunkban megjelent megállapításait.

Mindannyiunk közös érdeke, hogy a betegek megkapják a szakmailag szükséges ellátásokat
Fotó: Havran Zoltán
Domokos László, az ÁSZ elnöke az interjúban éles kritikával illette több egészségügyi intézmény – kórházak és szakrendelők – gazdálkodását, és úgy fogalmazott: pénzügyi szempontból botrányos, anarchiára jellemző állapotok uralkodnak az egészségügy egyes területein. Megjegyezte azt is, hogy új gazdasági irányítókról kell gondoskodnia az államnak azokon a helyeken, ahol a pénzügyek nincsenek rendben.
A két szakmai szervezet vezetői hangsúlyozták: az ágazatban dolgozók munkájának köszönhetően tudták fenntartani az ellátórendszer működését akkor is, amikor nemzetközi összehasonlításban az egészségügyre fordított közkiadásokban az utolsók között voltunk.
– Az ország teljesítménye most már lehetővé tette, hogy lényegesen több jusson a közpénzből az Európában egyik legbetegebb magyar lakosság gyógyítására. Ez azonban az uniós vagy az OECD-országok átlagához viszonyítva még mindig nem elég – állapították meg. Példaként említették, hogy Magyarországon 2017-ben a GDP 5,2 százalékát fordították egészségügyi közkiadásokra, miközben az uniós átlag 7,2 százalék.
Az MKSZ és az EGVE szerint a nyilatkozatban általánosításokon és téves feltételezéseken alapuló megállapítások szerepelnek. Úgy fogalmaztak: nehezen tudják értelmezni a felhozott méltatlan, szakmaiatlan, a kórházak lejáratására alkalmas példákat.
A vécépapír-beszerzésnél feltételezésként leírt folyamat például már csak azért sem képzelhető el a kórházi gyakorlatban, mert ezt a terméket egy kormányrendelet, valamint egy BM-rendelet szerint csak a büntetés-végrehajtás intézményrendszerén keresztül szerezhetik be – hangsúlyozták. Közleményük szerint Domokos Lászlónak a sürgősségi ellátásra vonatkozó példája sem állja meg a helyét, hiszen a 12 órás ellátási idő helyett szigorú, szakmailag pontosan szabályozott, a beteg állapotától függ az osztályozás és az ellátási rangsorolás.
Állásfoglalásukban leszögezték: valóban közös érdek, hogy a magyar egészségügy hatékonyan működjön, és még fontosabb, hogy a betegek megkapják a szakmailag szükséges ellátásokat.
Ülésezik a kabinet
Jövő hétfőn újra ülésezik a kormány, augusztus 14-én, kedden pedig Kovács Zoltán kormányszóvivő és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfó keretében ismerteti a kabinet elé került ügyeket, valamint válaszol az újságírók kérdéseire – értesült a Magyar Idők. A kormányülés témái között egyebek mellett valószínűleg szerepelni fog az új Nemzeti alaptanterv, a kulturális intézmények jövője, az Állami Számvevőszék nagy port kavart jelentése a kórházakról, valamint a közigazgatás racionalizálása, a bürokrácia csökkentésének a kérdése is. (B. G.)