Jelentősen csökkentheti a hazai rosszindulatú daganatos megbetegedések és halálozások számát a veszélyes anyagok munkahelyi kezeléséről indított uniós kampány, amelyhez Magyarország is csatlakozott – hangzott el a hazai kampánygazda, az Európai Munkavédelmi Ügynökség Nemzeti Fókuszpontjának sajtótájékoztatóján.
Marczinkó Zoltán, a Pénzügyminisztérium munkaerőpiacért és vállalati kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára arról beszélt, itthon a legsürgetőbb feladat az, hogy ne csak a nagyvállalatok, hanem a kis- és középvállalatok is teljesítsék a munkavédelmi szabályokat. A közvélekedéssel ellentétben nem az számít kivételesnek, ha valaki ilyen anyagokkal is dolgozik, hanem az, ha munkája során nem találkozik eggyel sem. Egyre több és egyre összetettebb kemikáliákat használunk, számukat tíz-, sőt százezres nagyságrendűre becsülik, valamint ezek kombinált hatása is jelentős. Az Európai Unióban a leggyakoribb munkavégzéssel összefüggő halálozási ok a rák. Az európai vállalkozások 38 százaléka rendszeresen használ veszélyes anyagokat, amelyek évente több mint 120 ezer daganatos megbetegedést és nyolcvanezer halálesetet okoznak. Azok közül, akik rákkeltő anyaggal tartósan érintkeznek a munkájuk során, sokan belehalnak a rákbetegségbe, számukat évente 57 ezer és 106 ezer közöttire becsülik.
Itthon is sok még a teendő: a KSH legfrissebb adatai szerint a magyarok 26 százaléka daganatos betegségben hal meg. A rákkeltő anyagok használatának visszaszorításával a szakértők a hazai statisztikák jelentős javulására számítanak.
Az említett riasztó adatok miatt az Európai Bizottság hatékonyabban kíván fellépni a munkavállalók védelmében, ezért hozzákezdett a leggyakrabban előforduló, legveszélyesebb anyagok munkahelyi expozíciós határértékének felülvizsgálatához. A keményfaporok és 13 vegyi anyag – egyebek mellett a benzol és a króm – határértékének módosításával a 2069-ig tartó időszakban mintegy százezer munkahelyi daganatos megbetegedésből eredő haláleset előzhető meg.
– A Helyes gyakorlat díj pályázattal a követendő példákat szeretnénk fókuszba állítani, ahol két kategóriában 2018. december 15-ig pályázhatnak a vállalkozások a saját megoldásaikkal, követendő gyakorlatukkal – hangsúlyozta a helyettes államtitkár. Helyes gyakorlatnak számít minden olyan kezdeményezés, amely segíti a cégeket és dolgozóikat a munkahelyi rákkeltő anyagok elleni védekezésben.
Ilyenek például a műszaki intézkedések, a tudatosság növelését szolgáló oktatás, a kockázatértékelés, a megelőzést támogató intézkedések vagy a vállalatok közötti együttműködés formái.