– Krónikus vírushepatitisszel Magyarországon 50-60 ezer ember fertőzött – tájékoztatott Schaff Zsuzsa Széchenyi-díjas akadémikus a Vírusos Májbetegek Országos Egyesülete (Vimor) és a Májbetegekért Alapítvány által közösen szervezett sajtótájékoztatón tegnap. Az akadémikus kiemelte: a hepatitisz B és C vírus által okozott krónikus májgyulladás 20–50 évig is képes lappangani, és közben nem okoz jellegzetes panaszokat. Leggyakoribb tünetei a fáradékonyság, a csökkent teljesítőképesség, az enyhe emésztési zavarok, például puffadás.
Hozzátette: a hosszú ideig fel nem ismert, ezért kezeletlen fertőzés alatt a máj nagy része elpusztul, ezáltal májzsugor és még gyakrabban májrák alakul ki. A májrákról az akadémikus elmondta: ez a hatodik leggyakoribb daganattípus, de a harmadik leggyakoribb halált okozó rákfajta.
A WHO adatai szerint hepatitisz B vírussal világszerte 267 millió ember fertőzött, hepatitisz C-vel pedig 77 millió, ám ennek eloszlása az európai régión belül is egyenlőtlen. A fertőzöttek magas száma a WHO-t, majd az Európai Uniót is arra késztette, hogy átfogó programot indítsanak a hepatitisz felszámolásáért 2030-ra.
Schaff Zsuzsa elmondta, a betegség visszaszorítását Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere és Nagy Anikó egészségügyi államtitkár is teljes mértékben támogatja, ezért levelet írtak mind a WHO-nak, mind az EU-nak, hogy Magyarország hivatalosan is bekapcsolódik a programba.
– Szeptember közepére nemzeti akcióterv készül, amelynek lényegi eleme, hogy a magas rizikójú csoportokat minél hamarabb elkezdjék szűrni. Elsősorban az egészségügyi dolgozók tartoznak ide, de a katasztrófavédelem, a honvédség munkatársai, a várandósok, valamint a börtönben fogva tartottak is – sorolta Schaff Zsuzsa.
Werling Klára, a Vimor alelnöke elmondta: a hepatitisz C vírussal az lehet nagyobb valószínűséggel fertőzött, aki 1993 előtt nagyobb műtéten esett át, így vérátömlesztést kapott, míg ma a leggyakoribb fertőzési út az intravénás kábítószer-használat, de előfordul, hogy a nem megfelelő higiénés körülmények között végzett tetoválás vagy testékszer is fertőzést okoz.
Hunyadi Béla, a Magyar Gasztroenterológiai Társaság hepatológiai szekciójának elnöke arról beszélt, hogy a ma elérhető, interferonmentes kezelésekkel már mellékhatások nélkül, 95 százalékos hatékonysággal kezelhető a hepatitisz C, de ehhez elengedhetetlen a korai diagnózis. A rizikófaktorok felmérésében a hepatitiszregiszteren megtalálható kérdőív nyújt segítséget a Hepreg.hu oldalon.