Adathalászatra figyelmezteti a véradókat az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ). Mint honlapjukon írják: az utóbbi hetekben több bejelentés érkezett hozzájuk, miszerint a véradó állomások nevében illetéktelenek próbáltak meg adatokhoz hozzájutni adatvesztésre, adategyeztetésre való hivatkozással.
Az OVSZ felhívja a figyelmet, hogy a donoradatok hiánytalanul rendelkezésére állnak, így sem adatgyűjtést, sem adategyeztetést nem folytat, a telefonos megkeresésektől pedig teljes mértékben elhatárolódik.
A közlemény hangsúlyozza: akit a fenti okokra hivatkozással mégis megkeresnek az Országos Vérellátó Szolgálat nevében, semmiképpen ne adja meg személyes adatait, ehelyett tájékoztassa az OVSZ-t és tegyen rendőrségi feljelentést.
Információbiztonsági szakemberek szerint az adathalászatnak ez a formája ma már viszonylag ritka, az internet térhódításával párhuzamosan a bűnözők is egyre magabiztosabban működnek az online világban is. A kibertérben a felhasználók megtévesztésével elkövetett támadások játsszák a főszerepet, a csalók általában az internetezők adatait igyekeznek tömegesen megkaparintani – mutat rá a Biztonságportál.
Az effajta adathalászatnak is többféle válfaja létezik. Az egyik, amely a közelmúltban a Semmelweis Egyetemen történt, ahol az egyetemi levelezőrendszeren keresztül több munkatárs is adathalász levelet kapott egy „IT-Helpdesk”, illetve „Semmelweis Adminisztráció” álnevű feladótól.
Az egyetem informatikai igazgatósága itt is felhívta a figyelmet, hogy a levél célja a jogosulatlan adatszerzés, ezért a levelet töröljék a postaládájukból. Hasonló történt a Széchenyi István Egyetemen, ahol szintén egyre gyakrabban érkeznek olyan e-mailek, amelyekben különféle indokra közvetlenül vagy a levélben található linkre kattintva kérik a felhasználó nevét, jelszavát vagy esetleg bankkártyaadatait.
A levelek általában rosszul szerkesztettek, értelmetlen magyar mondatokat tartalmaznak, de a levél tárgyában vagy az aláírásban a Széchenyi István Egyetem is szerepel – hívja fel a figyelmet az egyetemi informatikai központ.
Úgy tűnik, igencsak szezonja van most az adathalászatnak: mint lapunk is megírta, a közelmúltban megszaporodtak az ilyen jellegű kísérletek a magyarországi nagybankok ügyfelei ellen is. A támadások június elején célzottan és szisztematikusan indultak, és eddig négy pénzintézet ügyfeleit vették célba.
A Raiffeisen Bank, a Budapest Bank, az OTP, valamint az Erste Bank mobilbankjának nyitóoldalán figyelmeztetnek a fokozott veszélyre, mivel a támadók által küldött üzenet biztonsági figyelmeztetésnek tűnik.
Adathalászok próbálkoztak hozzáférni vásárlók adataihoz a közelmúltban a Facebookon indított hamis nyereményjátékkal is, a Tesco nevével visszaélve.
Az év egyik legsúlyosabb kibertámadása azonban a BKK-t érte, amelynek egyrészt feltörték az online jegyrendszerét és a közbringarendszerét, több ezer felhasználó adatait szerezve meg. Másrészt túlterheléses támadást indítottak az e-jegyrendszer ellen.
Az egyik számítógépes biztonsági megoldásokat kínáló cég, a Kaspersky Lab által az év elején készített kutatás szerint a kiberbűnözés minden évben milliárdos veszteséget okoz a felhasználóknak. Ezek a károk többek között személyes és pénzügyi adatok eltulajdonításából, illetve közvetlen pénzügyi csalásokból adódnak.