Véget ért az év elején kitört sörkiszorítósdi, a Csíki Sör Manufaktúra – hivatalos nevén Lixid Project Kft. – és a Heineken Románia elásta a csatabárdot. A két cég hétfőn közös közleményben jelentette be, hogy a február elején kezdeményezett tárgyalások eredményeként mindkét fél érdekévé vált a Csíki sör márkanév körüli vita peren kívüli rendezése. A felek megegyeztek abban, hogy a Ciuc és a Csíki sör márkanevek egymás mellett békében meg fognak férni a piacon. A megegyezés része, hogy a felek minden peres ügyet megszüntetnek egymás ellen.
„A két cég jogászai egy hónapon belül véglegesítik a megegyezést szentesítő dokumentumot – mondta el a Magyar Időknek Lénárd András, a Lixid ügyvezetője. – Ez az irat képezi majd az alapját mindazoknak a procedúráknak, amelyeknek a peres ügyek felszámolásához, illetve a Csíki sör márkanévnek az uniós márkanévhivatalban történő bejegyzéséhez kell vezetniük.” Lénárd szerint legfeljebb két hónapon belül visszakerül a termékre az eredeti Csíki sör címke.

Zavartalanul forgalmazhatják a jövőben az Igazi Csíki sört
A békenyilatkozat aligha vonatkoztatható el Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter és a hódmezővásárhelyi önkormányzati testület múlt pénteki csíkszentsimoni látogatásától. Az ott megfogalmazott üzenetek tartalmazták, hogy a magyar kormány egyértelműen szorgalmazta a felek közötti megegyezést.
„Azok a magyar vállalkozások, amelyek bajba kerülnek, számíthatnak a magyar kormány segítségére, azok a multinacionális vállalatok pedig, amelyek egy magyar vállalkozás kárára visszaélnek a hatalmukkal, arra számíthatnak, hogy a magyar kormány fellép velük szemben” – üzente Lázár János a Csíki Sör Manufaktúrából.
Mint ismeretes, a marosvásárhelyi táblabíróság 2017. január 27-i ítéletében jogerősen betiltotta az Igazi Csíki sör márkanév alatt futó bármilyen termék gyártását és forgalmazását. A Heineken Romania ugyanakkor beperelte a csíki céget arra való hivatkozással, hogy a sör gyártója eltulajdonította szellemi tulajdonát. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Lázár János ezután nyújtotta be az Ország-gyűlésnek az önkényuralmi jelképek kereskedelmi használatának tilalmáról szóló törvényjavaslatot.
A lex Heinekenként emlegetett előterjesztésről múlt hétfőn kezdődött meg az általános vita. Lázár János ekkor úgy fogalmazott: indítványuk elsősorban azoknak az emberi méltóságát védi, akik a nemzetiszocialista, illetve kommunista jelképek kereskedelmi használatakor sértve érzik magukat a holokauszt túlélőiként vagy a kommunizmus áldozataiként. A miniszter közölte: az indítvány benyújtásának másik oka, hogy a Heineken-csoport piaci erőfölényével visszaélve ellehetetlenítette az Igazi Csíki sör erdélyi előállítását és forgalmazását. Lázár arra kérte képviselőtársait, hogy minden esetben védjék meg a magyar nemzeti érdeket is, így amennyiben azt „védjegyvonalon” támadják, akkor arra egy védjegyüggyel válaszoljanak.

Legfeljebb két hónapon belül az eredeti címkével készül az ital
A miniszter a javaslatot méltányosnak és arányosnak nevezte, mivel az oktatásra, az ismeretterjesztésre és a képzőművészetre nem vonatkozik, továbbá a kormány egyedi esetekben felmentést adhat például kereskedelmi televíziók műsorainak. Lázár ekkor közölte, hogy az előterjesztést az Európai Bizottságnak is megküldték, a kedvező elbírálás esetén pedig Magyarországon tilossá válhat a horogkereszt, az SS-jelvény, a nyilaskereszt, a sarló-kalapács, az ötágú vörös csillag, valamint az ezeket tartalmazó jelképek megjelenítése haszonszerzés céljából. Lázár János tegnap az Atv.hu-val tudatta, hogy a brüsszeli eljárás fél évig is eltarthat, így nincs napirenden, hogy visszavonnák a más önkényuralmi jelképek mellett a vörös csillag kereskedelmi forgalomban való használatát is rendkívül szigorúan büntető javaslatukat.
– Ha létre tudott jönni a megegyezés a Csíki sör és a Heineken között, akkor rajtunk nem múlik, hogy a vörös csillag ügyében is egyezség szülessen – reagált a Szabadságvédő Alapítvány (Szava) elnöke. Pálfalvi Milán elmondta: megfelelő kompromisszumnak tartanák, ha a holland cég visszatérne a korábbi logójához, amelyen fehér volt a csillag. Ismert, a Szava a múlt héten a Szovjetunióban Volt Magyar Politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezetével együtt polgári pert kezdeményezett a multinacionális vállalat ellen.