Elképzelhetőnek tartják a Jobbik Oroszországból történő anyagi támogatását a lapunk által megkérdezett biztonságpolitikai szakértők. Horváth József, a polgári elhárítás és a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat volt főigazgató-helyettese nem tartja elképzelhetetlennek, hogy egy pártba külföldi titkosszolgálati személyek épüljenek be, továbbá hogy külföldről pénzeljék azt. Úgy vélekedett: a Jobbik esetében a Kovács Béla-ügy ráirányította az USA figyelmét a pártra, és mivel az még lezáratlan, kiemelten foglalkoztatja őket. Ezenkívül mivel Magyarország NATO-tagállam, és ez az együttműködés 15 éve töretlen, fontos tisztáznia az Egyesült Államoknak, nem folyik-e ellenséges művelet az egyik szövetségesénél.
Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem dékánja hangsúlyozta: azt, hogy külföldi titkosszolgálatoknak dolgozók közvetlenül beépüljenek magyar parlamenti pártokba, nehezen tudja elképzelni. Ugyanakkor az teljesen természetes, hogy hírszerzők kapcsolatba kerülnek politikusokkal, külkapcsolati feladatokat ellátókkal, hiszen az információszerzés minden államnak az érdeke. Az orosz finanszírozás gyanúja kapcsán emlékeztetett: Oroszország több pártot támogat kölcsönök formájában, ám ha ilyen típusú támogatás itthon megvalósulna, az a pártfinanszírozással összefüggő szabályok miatt már kiderült volna. Az pedig, hogy a parlamenti képviselőkön keresztül történjen a finanszírozás, „öngyilkosság” lenne. Megjegyezte: azt elvi szinten elképzelhetőnek tartja, hogy a párt holdudvarának vállalkozói kapjanak külföldi anyagi támogatást, ám szerinte ez is könnyen nyilvánosságra kerül. – A Jobbik esetleges orosz támogatása azért is felvet kétségeket, mert jelenleg Oroszországnak jó a gazdasági-politikai viszonya a magyar kormánnyal – tette hozzá.
Földi László titkosszolgálati szakértő hangsúlyozta: az USA részéről egy ilyen akció célja elsősorban az indulatok gerjesztése, a média tematizálása. Hozzátette: ettől függetlenül még igaz lehet, hogy Oroszország anyagilag támogatja a pártot. Szerinte ha megvalósul is a támogatás, az oroszok ezt nem fogják nyilvánosságra hozni, az Egyesült Államok pedig nem fogja kiadni az operatív eszközeit, mivel valószínűleg nem legális módon jutott az információkhoz.
Egy lapunknak nyilatkozó másik szakértő felhívta a figyelmet: a világon egyedül az USA folytat globális hírszerzést, és egyúttal globális játszmát. Az Egyesült Államok elsődleges célja két ellenfelének, Oroszországnak és Kínának a visszaszorítása. Szerinte a Jobbiknak lehetetlen tisztáznia magát, mivel egyedül az USA tehetné meg, hogy előáll a szerzett információival, amit viszont nyilvánvalóan nem fog megtenni.
Ismert, a brit The Telegraph hétfőn arról számolt be, hogy az amerikai titkosszolgálat európai szélsőjobboldali pártokkal szemben akar nagyszabású vizsgálatot folytatni, ugyanis információik szerint több politikai szervezetet is Oroszország támogat anyagilag. A lap azt írta: a támogatott pártok között szerepelhet a Jobbik Magyarországon, az Arany Hajnal Görögországban, az Északi Liga Olaszországban és a Nemzeti Front Franciaországban.
A Jobbik emlékeztetett: már decemberben leszögezte: soha semmilyen országtól nem kapott anyagi támogatást. Vona Gábor, a párt elnöke nyílt levelet írt Orbán Viktornak, amelyben arra kéri a miniszterelnököt: ha találkozik Putyin elnökkel, „kérdezze már meg tőle bizalmasan, de egyértelműen, hogy támogatták-e a Jobbikot”. A Fidesz tegnap felszólította a Jobbik elnökét, hogy tisztázza magát.