A politikai korrektség, azon belül is a genderideológia több állami szerv tevékenységét is áthatja, így az ombudsmani hivatalt is – reagált lapunknak Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója az ombudsman jelentésére, amely szerint jogellenesen utasították el egy pécsi leszbikus nő örökbefogadási kérelmét.
Az örökbefogadás már folyamatban volt, amikor a jelölt szülő elmondta, hogy meleg, és élettársi kapcsolatban él azonos nemű párjával. Ekkor vonták vissza a kérelmet. Székely László ombudsman szerint sérült a tisztességes eljáráshoz való jog és az egyenlő bánásmód, többek között azért, mert az eljárás kései szakaszában, érdemi indoklás nélkül közölték, hogy a jelölt mégsem fogadhatja örökbe a gyermeket.
Szánthó Mikós szerint azonban a nyilvánvaló indok az, hogy a magyar jogszabályok szerint homoszexuális párok nem fogadhatnak örökbe gyermeket, hiszen az ilyen kapcsolatok nem szolgálják a gyermek természetes neveltetését. – Az ombudsman tehát figyelmen kívül hagyta, hogy a leszbikus nő elutasításakor nem történt jogellenes diszkrimináció: jogszerű ugyanis a megkülönböztetés, ha az indokolható – tette hozzá.
Az Alapjogokért Központ igazgatója arra is felhívta a figyelmet, hogy az alaptörvény egyértelműen a hagyományos család- és házasságmodellt tekinti mérvadónak, és külön rögzíti, hogy „Magyarország külön intézkedésekkel védi a gyermekeket”, akiknek joguk van a szellemi és erkölcsi fejlődéshez szükséges védelemhez. A szabály – az ombudsman álláspontjával szemben – éppen ezért úgy sem játszható ki, hogy a homoszexuális pár egyik tagja mint önálló személy fogadna örökbe, hiszen ez nyilvánvalóan a szabályozás megkerülésére irányul.
Az örökbefogadásnál előnyt élveznek a belföldiek a külföldiekkel szemben, a helyben lakók az ország más részein élőkkel szemben, valamint a házaspárok az egyedülállókkal szemben a gyermekek érdekének megfelelően. Szánthó Miklós emlékeztetett, az adott ügyben is volt házaspár jelentkező az örökbefogadásra, ennek fényében különösen visszatetsző a biztos azon javaslata, amely a házaspárok előnybe hozását kizárná, és csak a másik két szempontot venné figyelembe.