Hozzátette: fontos, hogy ne csak emlékezzünk, hanem éljük is meg a hitünket. Huszár Pál, a Magyarországi Református Egyház zsinatának világi elnöke beszédében kiemelte: a reformációnak köszönhető a nemzeti nyelvű igehirdetés, a nemzeti nyelvű Biblia és a nemzeti nyelvű iskola. A megemlékezés végén a MEÖT protestáns tagegyházainak képviselői áldást mondtak, majd a résztvevők fáklyával a kezükben átvonultak a Wesselényi utcai baptista imaházba, ahol istentiszteletet tartottak.

Fischl Vilmos (középen) és Huszár Pál (jobbra) az eseményen
A hétfő nemcsak a reformáció emléknapja, hanem egyúttal a reformáció emlékévének nyitánya is volt. A protestáns világ 2017-ben ünnepli a reformáció kezdetének 500. évfordulóját, a Kárpát-medence reformátusai emellett saját hitvalló közösségük megalakulásának, az 1567-es debreceni zsinatnak a 450. évfordulóját is. A kormány 2013. október 29-én döntött a Reformáció Emlékbizottság létrehozásáról. A testület célja, hogy különböző programokkal és pályázatokkal segítse az emlékezést, valamint ráirányítsa a hívek és a laikusok figyelmét az elmúlt fél évezred örökségére.
November 30-ig várják például azokat a rövidfilmeket, amelyek másfél percben bemutatják, hogy miként kapcsolódik össze a vallás és Debrecen. E hétvégén pedig Pécsett rendeznek konferenciát Vallási és erkölcsi megújulás a reformáció tükrében címmel. A közelmúltban elkészült a Reformáció 500 hivatalos imázsfilmje. Ebben a Reformáció Emlékbizottság nagykövete, Gundel Takács Gábor is szerepel, fő üzenete pedig az, hogy az évforduló a lelki-szellemi megújulás ünnepe, „ami mindannyiunk számára lehetővé teszi, hogy egy nyelvet beszéljünk, megértve egymást, közösségünket és a közös jelenünket!”
Az emlékévre az evangélikusok és a reformátusok, illetve az emlékbizottság egyaránt önálló tematikus oldalt indított az interneten, amelyeken az aktuális események mellett ismeretterjesztő cikkek, videók is megjelennek.