Sürgős intenzív ellátáshoz szükséges eszközökkel és gyógyszerekkel felszerelt mentőautót kapott a városmajori szív- és érgyógyászati klinika – közölte az intézet szerdai sajtótájékoztatóján. A mentőgépkocsi a szervezetten jövőre induló úgynevezett helyszíni ECMO (extracorporalis membrán oxigenátor) program alapját fogja képezni.
A mostani fejlesztés azért jelentős, mert az egyetem orvosainak segítségével a helyszínre vagy egy másik kórházba kiszállva a mesterséges keringést biztosító ECMO használatával 25 százalékkal nőhet azoknak a betegeknek a túlélési esélye, akiknek keringését hirtelen szívhalál után elvégzett újraélesztéssel nem sikerült helyreállítani.
– Nemcsak a Semmelweis Egyetem, hanem a betegek számára is nagy öröm, hogy a mentőautónak köszönhetően a klinika falain kívül is hasznosítani lehet a mesterséges keringést biztosító ECMO készüléket – mondta Merkely Béla, az egyetem rektora, a klinika igazgatója.
Tájékoztatása szerint a statisztikák ugyan javulnak, évente mégis 25 ezren halnak meg Magyarországon hirtelen szívhalálban és heveny szívelégtelenségben; a cél az, hogy olyan betegeken is segíteni tudjanak, akiken eddig nem lehetett. – A helyszíni ECMO segítségével 25 százalékkal növelhető a betegek túlélési esélye – hangsúlyozta a rektor.
Az ECMO egy speciális szívmotor: a beteg combartériájába és vénájába vezetett két cső segítségével valósul meg a testen kívüli keringés. Az eszköz akár öt–hat napig pótolja a szívet, amely elegendő idő a pontos diagnózis felállításához, a spontán szívműködés helyreállásához vagy ahhoz, hogy akut szívátültetést végezzenek a betegen, esetleg tartós keringést biztosító műszívet kapjon – sorolta az eljárás lehetőségeit Merkely Béla.
A használt mentőautók felújításával foglalkozó BM Heros Zrt. a legmagasabb szintű intenzív ellátás megszervezésének érdekében egy speciális mentőautót ajánlott fel a klinikának – számolt be Rajnai Attila vezérigazgató.