A Magyarországon elvégzett klinikai vizsgálatok további 20-30 százalékos növekedése a nemzetgazdaságnak évi 18-28 milliárd forint többletbevételt jelentene – hívta fel a figyelmet az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM). Hozzátették, hogy ebből 7-11 milliárd forint a központi költségvetés adóbevételeit növelné.
Az egyesület – amely a kutatás- és fejlesztésorientált gyógyszeripari vállalatokat tömöríti – üdvözli a kormány szándékát, hogy Magyarország a klinikai gyógyszerkutatás terén tovább erősítené élvonalbeli pozícióját. Legutóbb Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter New Yorkban, az ENSZ-közgyűlésen tárgyalt az AIPM két tagvállalatának globális vezetőivel a klinikai vizsgálatok kiterjesztésének lehetőségéről. Az innovatív vagy más néven originális gyógyszerek egy adott betegség kezelésére a legújabb hatóanyaggal rendelkező, így a ma ismert leghatékonyabb terápiák.

A pácienseket a legmodernebb technikával kezelik majd
Fotó: Bach Máté
A 2020-tól életbe lépő, klinikai vizsgálatokra vonatkozó európai uniós szabályozás azonban veszélyezteti hazánk e téren elért európai élvonalbeli pozícióját – figyelmeztetett a szervezet. Holchacker Péter, az AIPM igazgatója pedig azt hangsúlyozta: a gyógyszerfejlesztési vizsgálatokban való részvételért komoly és egyre fokozódó nemzetközi küzdelem folyik, így versenyképességünk fenntartása és javítása további intézkedéseket igényel. Ezek mellett fontos lenne az orvosképzésbe és az ellátórendszerbe beépíteni a klinikai kutatáshoz szükséges szakmai kompetenciákat és rendszertámogató megoldásokat is.
Az ország jelentős szerepvállalása a klinikai kutatások terén azonban mégis a magyar betegeknek jelenti a legnagyobb értéket, akik számára ezek a fejlesztések a legmodernebb kezeléseket teszik elérhetővé.