Több mint egy év telt el, amióta a Jobbik reklámfelületeket kezdett bérelni Simicska Lajos médiavállalkozó cégeitől, hogy óriásplakát-kampányban járassák le a kormányt. Azontúl, hogy a három hónapos plakátakcióval összefüggésben tavaly ősszel az Állami Számvevőszék tiltott pártfinanszírozás miatt 331 millió forinttal sújtotta a Jobbikot, most még arra is fény derülhet, hogy a párt a mai napig még a piaci ár alatti bérleti díjat sem fizette ki Simicska cégeinek.
Információink szerint a tavaly áprilisi megállapodás szerint a Jobbiknak csak a választások után – idén nyáron, azaz mostanában – kellene törlesztenie a plakátok bérleti díját. Információinkat gyakorlatilag alátámasztja a párt szóvivőjének, Mirkóczki Ádámnak két héttel ezelőtti nyilatkozata, noha a Jobbik sajtóosztálya másnap nagyon szerencsétlen módon cáfolta saját szóvivőjét.

A párt lassan eléri az egymilliárd forintos adósságot
Fotó: Mirkó István
Mirkóczkitól az ATV adásában a műsorvezető ugyanis azt kérdezte: Igaz-e, hogy a Jobbik úgy szerződött annak idején Simicska Lajossal, hogy csak a kampány után kell fizetniük? A szóvivő erre azt mondta: „Én úgy tudom, igen, én ennek a részleteit nem ismerem”, majd hozzátette, nyilván úgy szerződtek, hogy belekalkulálták azt, hogy az állami támogatás érkezik. Emlékezetes, annak idején a Jobbik számtalan, egymásnak ellentmondó nyilatkozatot tett arról, hogy tulajdonképpen hány plakáthelyet kaptak bérbe Simicska Lajos cégeitől, és mennyit fizettek azokért.
A párt politikusai egyetlen egy dologban értettek egyet, miszerint a plakátok egyenkénti ára elérhető az Állami Számvevőszék „sólyomszemű” ellenőreinek.
Simicska helyett Nyergesnek fizethetnek
Szabó Gábor pártigazgató tavaly július végén lapunk megkeresésére azt írta, „a három és fél hónapos óriásplakát-kampány, amely július 15-én véget ért, 105,3 millió forintba került a Jobbiknak”. A bérleti díj kifizetésére a Jobbik hitelt vett fel, erről Jakab Péter szóvivő beszélt. Mint fogalmazott akkor, „150 millió forint folyószámlahitelt vettek fel részben erre, részben működési kiadásokra, tehát még csak nem is az egész kampányra”. Sneider Tamás pártelnök viszont nemrégiben azt mondta, a Jobbik 2017 tavasza óta még saját számlavezető bankjától sem kapott hitelt. Mindenesetre bármekkora összeggel is tartozott a Jobbik Simicska Lajosnak, a pénzt már Nyerges Zsoltnak kell megfizetniük. Az oligarcha ugyanis minden érdekeltségétől megválik, azokat Nyerges vette meg, az üzletre tegnap adta áldását a Gazdasági Versenyhivatal, amely közleményben tudatta, végrehajtható Nyerges Zsolt irányításszerzése Simicska Lajos üzleti érdekeltségei felett.
Bevált gyakorlat
A szolgáltatás utólagos megtérítésének formája nem új a Jobbik és Simicska Lajos között. Decemberben kerül nyilvánosságra az az adásvételi szerződés, amely szerint az üzletember kevesebb mint 130 millió forintért játszott át 1019 plakáthelyet a Jobbiknak úgy, hogy nekik csak 27,5 millió forintot kellett kifizetniük szeptember végéig, míg a fennmaradó 101,9 milliót elég lett volna a választások után, 2018. május 31-ig utalniuk.
A trükk az egészben az volt, hogy amennyiben a Jobbik nyolc napon túli fizetési késedelembe esne, akkor a plakátok visszakerülnek Simicska cégeihez. Schön Péter, a Jobbik gazdasági igazgatója, aki a párt képviseletében szerződött Simicska cégeivel, akkor közleményben tudatta: a megvett reklámberendezések tulajdonjogát az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által alaptalanul kiszabott 331 millió forint bírság miatt a Jobbik a héten eladni kényszerült. Ez persze újabb jogi aggályokat vet fel, hiszen a Simicska-cégekkel kötött szerződés része, hogy 2020-ig a párt nem adhatja el a reklámhordozókat.
A Jobbik plakátbérlésből származó százmillió forintos tartozása Nyerges Zsoltnak azonban csak hab a tortán, ugyanis jelenleg azt a 331 millió forintot kell törleszteniük, amelyet az ÁSZ állapított meg tiltott pártfinanszírozás miatt.
A Magyar Államkincstár – több hónap haladék után – július elsején a pártnak járó állami támogatásból kezdte levonni. Az évente 476 millió forintos költségvetési támogatásból gazdálkodó párt ebben az évben már egy fillért sem kap, a jövő év első negyedévében pedig mindössze 25 millió forintból működhet, vagyis nagyjából annyi pénzük lesz, amennyit jóval a piaci ár alatt fizettek Simicska cégeinek az egyhavi plakátkampányért.
Teljes támogatási kerettel (119 millió forint negyedévente) 2019 áprilisától rendelkezhetnek majd, vagyis az Európai Parlamenti választás előtti hónaptól. Tekintettel arra, hogy az Országgyűlés nem szabályozza, hogy az EP-választáson induló pártok mennyit költhetnek a kampányukra, arra az állam költségvetési támogatást nem is ad. Vagyis a Jobbiknak szinte egyáltalán nem lesz pénze a kampányra, hiszen azt nem finanszírozhatja a frakció, ahogy a pártalapítvány sem.
További árnyékot vet a Jobbik pénzügyeire, hogy az ÁSZ által megállapított 331 millió forintos bírsággal megegyező összeget kell a pártnak a Magyar Államkincstárnak (MÁK) is befizetnie.
A MÁK átadta a követelését az adóhivatalnak, így a NAV is eljár a Jobbikkal szemben. A szervezet adótitokra hivatkozva nem árulta el lapunknak, elkezdődött-e már bármilyen behajtás, érték lefoglalás a részükről, de annyi biztos, ez bármikor megtörténhet. Miként a Magyar Posta is vár még a Jobbiktól mintegy hatvanmillió forintot a választási kampányban adott megbízásokért.
Folytatódó kálvária
Mindezeken túl, jövő áprilisban – éppen amikor a párt teljes költségvetési támogatást kaphat – lesz nyilvános az ÁSZ azon jelentése, amely a pártok kampánybeszámolóinak ellenőrzéséről szól. A Jobbik beszámolójáról annyit már lehet tudni előzetesen, hogy az adományok felhasználásánál, valamint a hiteltételnél valami nem stimmel. Előbbinél minimum nyolcvanmillió forint hiányzik, miután az ÁSZ-bírságra összegyűjtött százmillió forintot a párt vezetői szerint kampánycélokra költötték, a beszámolóban viszont csak ennek töredékét tüntették fel. Kétséges egy 84 millió forintos hitel eredete is, hiszen Sneider Tamás pártelnök pár hete arról beszélt, egy banktól sem kaptak kölcsönt. Vagyis, nem kizárt, hogy mire a Jobbik kilábal az anyagi csődből, minden kezdődik elölről.