– Két-három szűk esztendő várhat a Jobbikra a több száz milliós büntetés miatt – fogalmazott lapunk kérdésére Kiszelly Zoltán, a Századvég Alapítvány politológusa, aki szerint fontos megemlíteni, hogy a párt alapesetben is kevesebb támogatáshoz jut, mivel az előző ciklushoz képest rosszabb választási eredményt produkált.
– Ezt tetézi még az Állami Számvevőszék által kiszabott büntetési tétel is, amivel a fizetett alkalmazottak járnak a legrosszabbul, ez mindenképp érzékenyen érinti a Jobbikot – mondta a politológus. Ennek következtében – magyarázta Kiszelly Zoltán – kevesebb szakértőt tudnak majd foglalkoztatni, és a pártnak a jövőben jóval kevesebb lehetősége nyílik arra, hogy rendezvényeket szervezzen.
Szavai szerint a Jobbiknak már lehet tapasztalata abban, hogy milyen pénz nélkül működni, ugyanis 2006-tól egészen 2010-ig a mozgalmi jellegnek köszönhetően minimális anyagi erőforrással kampányolt, azonban Toroczkai Lászlóékkal pont azok a lelkes aktivisták távoztak, akik döntő szerepet vállaltak a Jobbik felvirágoztatásában.
A politikai elemző reálisnak tartja a veszélyt, hogy a Jobbik – a pénzügyi gondok következtében – újból elfogadja egy oligarcha anyagi támogatását, ahogy tette ezt Simicska Lajossal is, aki a választási kampány során jóval a piaci ár alatt biztosított plakáthelyeket a párt számára. – Azt nem gondolom, hogy a párt megszűnik, ám a hanyatlása nagymértékben felgyorsul a felelőtlen gazdálkodásuk és döntéseik következtében – zárta gondolatait Kiszelly.
Tóth Erik, a Nézőpont Intézet elemzője leszögezte: az ÁSZ-nak a büntetéssel nem célja a párt megszüntetése, ám a Jobbiknak át kell gondolnia az erőforrások elosztását. – A párt működését több szempontból is érinti az ÁSZ által kiszabott bírság: a működési feltételek finanszírozásának és a politikai tevékenység támogatásának dimenzióiban. Mindez azt jelenti, hogy nemcsak az alsóbb szervezeti egységeinek, de a legfelsőbb politikai vezetésének a fizetési igényeit is komolyan vissza kell fognia a pártnak, ha életben akar maradni.
Amíg korábban az előbbi területre 195, az utóbbira pedig 300 millió feletti összeget fordítottak, addig a következő két évben ezek finanszírozása komoly mértékben csökkenhet. Emiatt a párt országos szintű újraépítésének és a szervezetrendszer fejlesztésének politikai feladatait nehezebben, szűkös forrásokból kell megoldaniuk – osztotta meg gondolatait lapunkkal a politológus.
Értékelése szerint a Jobbik egy nem megfelelően felépített politikai szervezet, amely 2016-ban működési költségvetésének több mint nyolcvan százalékát állami támogatásokból oldotta meg, így a napi szintű működéséhez szükséges feltételeket csak rövid ideig tudják biztosítani.
Tovább bomlik a párt
Hivatalosan eddig mindössze öt fő lépett ki a Jobbikból Csongrád megyében, ám a 3-as választókerületben sorra szűnnek meg a tagszervezetek – közölte a Délmagyar.hu. A lap által megkérdezettek a Toroczkai László nevével fémjelzett Mi Hazánk Mozgalommal szimpatizálnak, és azt mondják: a Jobbik már régóta nem azt képviseli, amit elvártak az ellenzéki párttól.