A most átadott két Zlin Z–242L típusú kétüléses mellett további kettő Zlin Z–143LSi négyüléses repülőgép érkezik Magyarországra – mondta el az ünnepélyes átadáson Simicskó István. A honvédelmi miniszter kiemelte: a nyílt közbeszerzési eljáráson a legkedvezőbb ajánlatot a cseh Zlin Aircraft nyújtotta be. – A nettó 363 millió forintos beszerzés a gépeken felül tartalmazza a pótalkatrészeket, a tartozékokat, az állomány át- és kiképzését is – tette hozzá.

Simicskó Isván szerint erősíteni kell a helikopterképességet és a szárazföldi haderőt is
Elhangzott, hogy a tervek szerint a jelenlegi 10 darabos, elöregedett JAK–52-es kiképzőrepülőgép-flottát összesen nyolc – négy két- és négy négyüléses – cseh géppel váltják fel. Koller József ezredes, a repülőbázis parancsnoka úgy nyilatkozott: a műrepülésre is alkalmas gépek a kiképzésen túl célrepülésre, futárfeladatok ellátására és akár a határok menti felderítésre is alkalmazhatók.
Simicskó István újságírói kérdésre azt is elmondta: a könnyű Zlinek és a Gripen vadászbombázók közti lépcsőfokot jelentő kiképző-, gyakorlógépek típusát még nem választották ki, de sokatmondóan hozzátette, hogy a visegrádi négyek együttműködését erősítenék ezen a téren is. Lapunk korábban már megírta, hogy a V4-ek közül ilyen kategóriájú gépet szintén a csehek gyártanak, ahol két korszerű változata is elérhető a korábban a honvédségben repült L–39 Albatrosnak: az L–39NG, illetve az L–159B.
A repülőgép ünnepélyes átvétele előtt bemutatták a Magyar Honvédség Közép-Európában egyedülálló, előretolt repülésirányító szimulátorát is. A JTAC (előretolt repülésirányító) az a katona, aki egy, az ellenséghez közeli állásból jelöli meg a célpontot, irányítja a harci repülőgépek csapásait. A Magyar Honvédség több alakulata is rendelkezik olyan katonákkal és eszközökkel, amivel képesek ellátni ezt a feladatot. A magyar JTAC műveleti alkalmazása már 2009-ben megjelent az afganisztáni hadszíntéren és a JTAC-operátorok élesben, harci körülmények között is bizonyították felkészültségüket. A mintegy másfél milliárd forint összértékű, valósághű virtuális harcteret szimuláló berendezés Szolnokra telepítése amerikai támogatással valósult meg.
Fotók: Kurucz Árpád
Simicskó István az eseményen elmondta: fejleszteni kell a Magyar Honvédséget, amit a tíz évre szóló, Zrínyi 2026 néven meghirdetett program keretében akar megvalósítani a tárca. Kiemelte: a Magyar Honvédség Magyarország biztonságának garanciáját jelenti, de NATO-tagként a szövetségesekre is lehet számítani. A tárcavezető hozzátette, hogy szükség van a repülő- és helikopterképesség, a szárazföldi haderőnemek és a tartalékos rendszer megerősítésére és kibervédelmi rendszerre is.
A pénteki szolnoki eseményen megemlékeztek az ejtőernyős hősökről is, akik életüket adták szolgálatteljesítés közben a hazáért.