Fontos mérföldkőhöz érkeztek a fővárosi centrumkórházi beruházások tavaly decemberben, amikor kihirdették a tervpályázatok eredményét. Az első kapavágásokig azonban még komoly munka van hátra. Az Egészséges Budapest program (EBP) miniszteri biztosa lapunknak elmondta: jelenleg még csak tervkoncepciók léteznek a három szuperkórházra: látványtervek, strukturális elképzelések, amelyek alapján az említett metódus szerint először végleges tervkoncepció készül, amelyeket várhatóan jelentés formájában bemutatnak a kormánynak. Ezt követően készülhetnek el a kerületekkel, a fővárossal és a szakhatóságokkal egyeztetett engedélyes tervek, majd legvégül a kiviteli tervek.
Ezek azért fontosak – magyarázta Cserháti Péter –, mert azokban már pontosan meg kell határozni a várható költségeket, vagyis akkor látható, hogy az egyes beruházások mennyibe kerülnek. A folyamatos monitoring során a kormány rendszeresen észrevételezheti a terveket, javaslatokat tehet további műszaki, szakmai és egyéb szempontok figyelembevételére.

Modern környezet és felszerelések várják majd a betegeket és a hozzátartozóikat Fotó: Zoboki Építésziroda
A jogszabályok szerint működik az úgynevezett tervtanács is, amelynek szintén jóvá kell hagynia a terveket, azelőtt tehát, hogy végleges döntés születne arról, hogy milyenek is lesznek a jövő budapesti szuperkórházai, illetve hogy milyen ütemezésben és mennyi forrást kell erre biztosítani a költségvetésből még sok szűrőn átmennek a tervek és a javaslatok. Az Egészséges Budapest program által érintett kórházfejlesztéseknél is fontos szerephez jut az ez év elején felállt új kormányzati szereplő, a Beruházási Ügynökség, amelyik a nemzeti forrásból megvalósuló magasépítési beruházások esetében koordinálja és bonyolítja a kivitelezést.
Cserháti Péter emlékeztetett: mindhárom centrumkórháznak a sürgősségi ellátás csúcsintézményének kell lennie, hiszen az alapelvárás velük szemben az, hogy az év minden napján és minden órájában alkalmasak legyenek a súlyos állapotú betegek fogadására. A centrumkórházak kialakításánál ezért úgy kell megtervezni a betegutakat, a diagnosztikát és minden egyebet, hogy például tarthatók legyenek azok az időablakok, amelyeken belül egy stroke-on vagy szívinfarktuson átesett, illetve egy súlyos koponyasérült ellátását meg kell kezdeni. A CT-t, az MR-t, a labort, a sokktalanítót, a sürgősségi műtőket, az intenzív ellátást ennek kell alárendelni. A sürgősségi ellátásnak ráadásul teljesen el kell különülnie a hotelrészlegtől és a járóbeteg-forgalomtól.

A Nagyvárad téri ultramodern épületkomplexum látványképe Fotó: Zoboki Építésziroda
A szuperkórházak tervezésénél figyelembe kell venni a betegkomfortot és a higiénés szempontokat is, ezeket szolgálják egyebek mellett az egy- és kétágyas, illetve rugalmasan változtatható nagyságú kórtermek. Elvárás ma már a modern, tágas, barátságos kórházi miliő is, hogy lehetőség szerint minden betegszoba kapjon természetes fényt, de a kórházi dolgozók munkakörülményeit is minden korábbinál jobban igyekeznek javítani például azzal, hogy a nővérpultokat a kórtermekhez közelebb helyezik el.
Mindhárom centrumkórházat ezek figyelembevételével tervezik, ahogyan szerepel az elképzelések között az is, hogy az intézmények már egyfajta egészségplázaként funkcionálnak, éttermekkel, gyógyszertárral, segédeszközboltokkal és számos, az egészség megtartását vagy helyreállítását támogató egyéb szolgáltatással.