Soha senkinek sem ártott és ezúttal sem állt szándékában – közölték S. Ábelről ügyvédei tegnap tájékoztatójukon. A férfi az utóbbi években rendszeres vendég a bíróságon: 2006–2010 között az ELTE jogi karán tervezett mészárlást, 22 diáktársát akarta megölni. A cél érdekében egy sportlövész-egyesületbe is belépett, ahol fegyvertartási engedélyt szerzett. Az eljárásban 21 hónapot töltött előzetes letartóztatásban. Néhány évvel később, 2013 augusztusában a Móricz Zsigmond körtéri gyorsétteremben lövöldözött éjszaka; ezért jogerősen négy és fél év szabadságvesztésre ítélte a Fővárosi Törvényszék. Legutóbb rablás előkészülete miatt indult ellene eljárás, mivel beszerzett egy működőképes muzeális pisztolyt, amelyet a rendőrség pár hete lefoglalt tőle. A múlt héten pedig robbanóanyaggal visszaélés miatt került előzetes letartóztatásba. Ütő-Siklódi Zoltán és Kiss D. Csaba ebben az eljárásában képviseli S. Ábelt.
– Annak ellenére, hogy egy agresszív és tömeggyilkos rabló képe alakult ki S. Ábelről, az ügyiratok azt igazolják, senkire sem veszélyes – hangsúlyozta Ütő-Siklódi Zoltán. Az ügyvéd szerint ugyanis bűncselekmény elkövetésére utaló eszközt nem találtak védencénél. A nyomozó hatóság által lefoglalt robbanószerről a védő azt mondta: az egyik flakon poros volt, mindössze a polc kitámasztására használták. Ügyfelüknek gyűjtőszenvedélye van, szereti a muzeális fegyvereket, a történelmi ereklyéket, de például karórákat is gyűjt – érvelt.
A férfi másik védője, Kiss D. Csaba kitért arra, S. Ábelt konspiratív módon figyelték, lehallgatták. A nyomozók ugyanakkor olyan titkosszolgálati eszközt használhattak a férfi megfigyelésére, amelyet csak rendkívüli esetekben szoktak. Kérdésként vetette fel, ha olyan veszélyes szerekkel kísérletezett védencük, akkor miért nem fogták el két héttel korábban. Szerinte a magyarázat az lehet: a szer – amelyet S. Ábel végül kiöntött – valójában nem volt robbanószer. A vegyület összetevői barkácsboltban beszerezhetők, a kísérletezés velük nem törvényellenes.